18.9 C

Αναντολού Εφές – Μπασκόνια 87-72: Άνοιξε γκάζι στο τέλος κι εξαφανίστηκε

Η Εφές πήρε την έβδομή της νίκη στη Euroleague, αφού αν και η Μπασκόνια ήταν ανταγωνιστική μέχρι και την έναρξη της 4ης περιόδου, εκεί κατέρρευσε και είδε τους Τούρκους να μετατρέπουν το 66-62 του 30′ στο τελικό 87-72.

Για τους πρωταθλητές Ευρώπης «καθάρισε» ο Μίτσιτς που σημείωσε 24 πόντους, ενώ Πλάις και Λάρκιν πρόσθεσαν από 17 και 16 αντίστοιχα.

Γκρέιντζερ και Φοντέτσιο  ξεχώρισαν με τους 17 τους πόντους για την ομάδα της Βιτόρια, όμως το μπλακ άουτ της ομάδας τους στην τέταρτη περίοδο, δεν τους επέτρεψαν να χαρούν με την απόδοσή τους.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-13, όμως η Εφές με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τον αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-42. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έμενα κοντά στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, όμως στο τέλος οι Τούρκοι άνοιξαν το γκάζι κι έτσι έφτασαν στο 7-8 της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 43-42, 66-62, 87-72