15.9 C

Αναποτελεσματικός ο Αστέρας, ήττα με 1-0 από την Τσβόλε

Την ήττα με 1-0 από την Τσβόλε στο τρίτο και τελευταίο φιλικό προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους γνώρισε ο Αστέρας Τρίπολης, πληρώνοντας ουσιαστικά την αναποτελεσματικότητα του μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ο Παπαδόπουλος με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν για την εστία του, η μία στο 13′ και η άλλη στο 38′. Ο Αστέρας είχε δύο στιγμές στο πρώτο 45λεπτο: Αρχικά, στο 32′ ο Δουβίκας έστρωσε για τον Καπίγια, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ. Στις καθυστερήσεις, ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ αλλά ο τερματοφύλακας της Τσβόλε έδιωξε πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Μαρκ Φερνάντεθ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, αφού στο 54′ ο Ιγκλέσιας θέλησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα από κοντινή απόσταση, αλλά εκείνος κατάφερε να αποκρούσει.

Η Τσβόλε σκόραρε στο 67′ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ. Ο Αστέρας πάλεψε για την ισοφάριση, πίεση την αντίπαλη άμυνα σε αρκετές περιπτώσεις, είχε την ευκαιρία με το σουτ του Ρέχις στο 83′ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Αστέρας: Παπαδόπουλος (51′ Νεόφυτος Μιχαήλ, 76′ Τσιφτσής), Κώτσιρας, Πασαλίδης (71′ Χριστόπουλος), Αντζουλάς (65′ Ματρικάρντι), Μαρτίνεθ (46′ Κυριακόπουλος), Βαλιέντε (46′ Ιγκλέσιας), Μπόρχα Φερνάντεθ (84′ Τασουλής), Καπίγια (84′ Μπελόκ), Καλτσάς (76′ Τζίμας), Μαρκ Φερνάντεθ (71′ Μπαστιάνος), Δουβίκας (56′ Ρέχις)