13.2 C

Ανατριχίλα στην Κοπεγχάγη: Διεκόπη προσωρινά το ματς και όλοι χειροκρότησαν για τον Έρικσεν (vid)

Η Δανία μπήκε ψυχωμένα στην αναμέτρηση με το Βέλγιο και μόλις στο 2ο λεπτό με σκόρερ τον Πόουλσεν έκανε το 1-0, με το γκολ να αφιερώνεται στον Κρίστιαν Έρικσεν.

Οχτώ λεπτά αργότερα έγινε αυτό που όλοι περίμεναν: Το παιχνίδι διεκόπη για ένα λεπτό και άπαντες στο γήπεδο σηκώθηκαν όρθιοι και χειροκρότησαν τον Δανό μεσοεπιθετικό που υπέστη καρδιακή ανακοπή και νοσηλεύεται – εκτός κινδύνου πλέον – σε νοσοκομείο της Κοπεγχάγης και εντός των επόμενων ημερών θα του τοποθετηθεί βηματοδότης.

Οι Βέλγοι ποδοσφαιριστής και ο διαιτητής της αναμέτρησης χειροκρότησαν επίσης για τον Έρικσεν, ενώ στις εξέδρες απλώθηκε και ένα μεγάλο πανό προς τιμήν του ποδοσφαιριστή της Ίντερ.