17 C

Ανατροπή για Λεβερκούζεν, πήρε τη νίκη η Ζυρίχη

Η Λεβερκούζεν νίκησε την Λουντογκόρετ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ η Ζυρίχη πέρασε από την Κύπρο

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Λεβερκούζεν που επικράτησε με 3-2 της Λουντογκόρετς εκτός έδρας, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0.

Η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Κέσερου. Στο 31’ ο Μαρσελίνιο διπλασίασε τα τέρματα της Λουντογκόρετς. Οι «ασπιρινές» αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1 με τον Ουεντέλ στο 38’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβερκούζεν έδειξε τα «δόντια» της και ισοφάρισε σε 2-2 στο 63’. Έξι λεπτά αργότερα ο Χάβερτς ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το 2-3.

Λουντογκόρετς: Ρενάν, Σισίνιο, Μότσι, Νεντιαλκόφ, Ναταναέλ, Ντιακόφ (76’ Γκοράλσκι), Καμπανιάρο, Μαρσελίνιο (82’ Μπραντάο), Λουκόκι, Κέσερου, Ουάντερσον
Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Βάιζερ, Ταχ, Σβεν Μπέντερ, Ουεντέλ, Λαρς Μπέντερ (72’ Μπέιλι), Κορ, Μπραντ, Χάβερτς, Παουλίνιο (46’ Φόλαντ), Τέλιν (90+1’)

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τους αγώνες της στον πρώτο όμιλο η Ζυρίχη που επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της ΑΕΚ Λάρνακας.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους Ελβετούς πέτυχε στο 61’ με πέναλτι ο Κολόλι. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 84’ λόγω της αποβολής του Μοντού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΕΚ Λάρνακας: Ραμίρεθ, Ίγκορ Σίλβα (80’ Γκμπάγιαρα), Μόισοβ, Γκονθάλεθ, Ιωάννου, Λαρένα (83’ Γκαρσία), Ρέγιες, Χέβελ, Τριτσκόβσκι, Τέτε (64’ Τολεμέζ), Γιάννου
Ζυρίχη: Μπρέχερ, Ρουέγκ, Μπανγκουρά, Μάξο, Μοντού, Πάλσον, Κριέζιου, Κολόλι, Κελιφί (90+2’ Βίντερ), Μαρκεζάνο (86’ Νεφ), Όντεϊ (75’ Σισάϊ)