22.6 C

Ανατροπή και προβάδισμα για τελικό ανόδου οι «Χωριάτες»

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Άστον Βίλα έκανε την ανατροπή κόντρα στη Γουέστ Μπρομ (2-1) και πήρε προβάδισμα για τον τελικό που θα οδηγήσει στην άνοδο

Το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση του ενός εισιτηρίου που οδηγεί στον τελικό της ανόδου στην Premier League έκανε η Άστον Βίλα που με ανατροπή επιβλήθηκε της Γουέστ Μπρομ με 2-1.

Στο 16ο λεπτό ο Γκέιλ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γουίλαν και με εξαιρετικό πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για το 0-1. Ωστόσο οι «Χωριάτες» χάρη στις αλλαγές και την πίεση στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στην ισοφάριση στο 75ο λεπτό με τον Χούριχαν ενώ το γκολ της νίκης έδωσε ο Άμπραχαμ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέντε λεπτά αργότερα.

Οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους σε δεύτερο παιχνίδι στην έδρα της Γουέστ Μπρομ την Τρίτη, με τον σκόρερ Γκέιλ να μην είναι διαθέσιμος καθώς αποβλήθηκε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.