23.5 C

Ανατροπή με στυλ από τον… Ευρωπαίο Άρη (vids)

Ο Άρης με τρία πανέμορφα γκολ έφερε τούμπα το ματς με τον ΟΦΗ και πήρε τη νίκη με 3-1

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε ο Άρης κόντρα στον ΟΦΗ, καθώς επικράτησε στο «Κλ. Βικελίδης» με 3-1. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε να χάνει, αλλά με τρία εκπληκτικά σουτ (δύο απευθείας φάουλ) έφερε τούμπα το ματς και πήρε τους τρεις βαθμούς και βρίσκονται ακόμη πιο κοντά στο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν τον έλεγχο και απειλούσαν την εστία του ΟΦΗ, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν κάποιο τέρμα. Η κρητική ομάδα ισορρόπησε το ματς και μάλιστα κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 26΄ο Φερέιρα με όμορφο τακουνάκι έδωσε την πάσα στον Κουτσιανικούλη, αυτός έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Βαζ και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά διαβασμένοι και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πλησιάσουν στην εστία.

Στο 44′ ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ, καθώς κέρδισε πέναλτι ύστερα από χέρι του Νάστου. Ο Ματέο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά Σωτηρίου έκανε μεγάλη επέμβαση και κράτησε το 1-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Στρέζο να παίρνει τη θέση του. Ο Άρη συνέχισε να πιέζει για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 75′.

Ο Νάστος και ο Παπάζογλου αδράνησαν και ο Ρος με εξαιρετικό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Άρης έδειξε ότι δεν συμβιβάζεται με τον βαθμό της ισοπαλίας και συνέχισε να πιέζει για την ανατροπή.

Στο 89ο λεπτό ο Άρης κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή και ο Ματίγια με υπέροχη εκτέλεση έκανε το 2-1. Ο Μαρτίνες φαίνεται… ότι ζήλεψε τον συμπαίκτη του και με τον ίδιο τρόπο στο 94′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Ρόουζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (81′ Βαλεριάνος), Σιώπης, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία, Φετφατζίδης (61′ Λάρσον), Ντιγκινί, Γιουνές (75′ Μαρτίνες)

ΟΦΗ (Βέρα): Σωτηρίου (58′ Στρέζος), Μπράουν, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Κυριακίδης (68′ Παπάζογλου), Νάστος, Φερέιρα Σόουζα, Βαζ (81′ Αργυρόπουλος), Κουτσιανικούλης, Σασί