21.1 C

Ανατροπή στην ανατροπή για τη Σίτι (vid)

Παιχνίδι με πέντε γκολ στη Γερμανία, με τη Μάντσεστερ Σίτι να κάνει πετυχαίνει δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και να παίρνει τη μεγάλη νίκη στην έδρα της Σάλκε (2-3)

Ραχίμ Στέρλινγκ και Σανέ ολοκλήρωσαν την ανατροπή για τη Μάντσεστερ Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο, με την Σάλκε να σκοράρει δύο φορές από το σημείο του πέναλτι (2-3).

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έγινε στο 7′, με τον Αγκουέρο να πιάνει τη κεφαλιά και τον Φέρμαν να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 18′ η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ μετά από παιδικό λάθος στην γερμανική άμυνα, με τον Αγκουέρο να γράφει το 0-1.

Η Σάλκε απείλησε για πρώτη φορά στο 25′ με το σουτ του Ουτ να περνάει λίγο έξω από την εστία του Έντερσον.

Στο 38′, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Οταμέντι μετά το σουτ του Καλιτζούρι. Ο Μπενταλέμπ ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε για την Σάλκε.

Λίγα λεπτά αργότερα, η Σάλκε κέρδισε εκ νέου πέναλτι με τον Οτσίπκα να ανατρέπεται από τον Φερναντίνιο. Ο Μπενταλέμπ έστησε τη μπάλα στην «άσπρη βούλα» και έβαλε τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ.

Στο 68′ ο Οταμέντι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και οι «πολίτες» συνέχισαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Όμως, στο 85ο λεπτό ο Σανέ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώρια στον Φέρμαν και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Η ολική ανατροπή της Μάντσεστερ Σίτι ολοκληρώθηκε στο 90′ με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-3.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Καλιτζούρι, Μπρούμα, Σανέ, Νάστασιτς, Οτσίπκα, Σερντάρ, ΜακΚένι (77′ Σγκριμπίτσκι) , Ουτ (88′ Χαρίτ), Μπενταλέμπ, Μεντίλ.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Μπερνάρντο Σίλβα, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ, Στέρλινγκ, Φερναντίνιο, Γκιουντογάν, Ντε Μπράινε (87′ Ζιντσένκο), Νταβίντ Σίλβα (70′ Κομπανί), Αγκουέρο (78′ Σανέ).