21.6 C

Ανατροπή στην ανατροπή η Ζυρίχη, ισοπαλία η ΑΕΚ Λάρνακας

Το 3 στα 3 έκανε η Ζυρίχη κόντρα στη Λεβερκούζεν, ισοπαλία ανάμεσα σε ΑΕΚ Λάρνακας και Λουντογκόρετς που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο

Στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου η Ζυρίχη υποδέχτηκε τη Λεβερκούζεν στο αχανές Λέτζιγκραντ. Οι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Μαρκεζάνο. Γεγονός όμως όμως, που δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, αφού για τρίτο συνεχόμενο ματς στην Ευρώπη δέχονται πρώτοι γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Γερμανοί έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Στο 50′ ο Μπελαράμπι ισοφάρισε με ένα πολύ δυνατό σουτ και 4 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-2. Δεν κόπασαν καλά καλά οι πανηγυρισμοί των Γερμανών και η Ζυρίχη ισοφάρισε σε 2-2, με τον Ντομγκόνι. Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν κάτι παραπάνω. Τελικά, το γκολ το πέτυχε η Ζυρίχη στο 78′ με τον Οντέι, με τους Ελβετούς να βρίσκονται μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία με 9 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ΑΕΚ Λάρνακας και Λουντογκόρετς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο ΓΣΠ, ένα αποτέλεσμα που δε βολεύει καμία. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 7′ με τον Λουκόκι και τους Κύπριους να ισοφαρίζουν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαρένα στο 25′.