16.6 C

Ανελέητοι Νιγηριανοί διέλυσαν τους Κορεάτες

Αν και επρόκειτο για μια αναμέτρηση μεταξύ δυο ομάδων χωρίς νίκη, η Νιγηρία απέδειξε πως το επίπεδό της είναι πολύ πιο κοντά σε εκείνο της Ρωσίας και της Αργεντινής, παρά σε αυτό της Νότιας Κορέας. Οι Νιγηριανοί ισοπέδωσαν δίχως οίκτο τους Ασιάτες, αναγκάζοντάς τους στη βαρύτερη ήττα τους στο Μουντομπάσκετ με 108-66.

Η κατοστάρα ήρθε περισσότερα από τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς, δείγμα του επιθετικού οίστρου αλλά και της ανωτερότητας των Αφρικανών. Οι Κορεάτες πρόβαλαν αντίσταση μονάχα για ένα δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου το ισχνό -12 είχε φτάσει στο -18. Μυρίζοντας αίμα και βλέποντάς τους απελπισμένους, η ομάδα της Νιγηρίας συνέχισε το ανελέητο σφυροκόπημα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 16-32, 19-30, 16-29