17.2 C

Άνετα η Εθνική στους «οκτώ»

Εξαιρετική η «γαλανόλευκη» θριάμβευσε της Γερμανίας με 13-5 και τσέκαρε το εισιτήριο για την προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Εθνική ομάδα Πόλο Ανδρών την αναμέτρησή της κόντρα στην Γερμανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αποδίδοντας εξαιρετικά σε επίθεση και άμυνα, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους της κι έφτασε με εμφατικό τρόππο στην πρόκριση, όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ.

Πλέον η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ισπανία (24/7, 19:30) με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά και τα μετάλλια.

Οι διεθνείς μας αγωνίστηκαν με απόλυτη προσήλωση και σοβαρότητα και με όπλο την γρανιτένια τους άμυνα, επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης. Στα αξιοπρόσεκτα η πολυφωνία στην επίθεση, αφού εννιά διαφορετικοί παίκτες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι Γερμανοί αιφνιδίασαν την Εθνική μας στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σταμ και ένα γκολ του Ρεάλ από τα πέντε μέτρα η ομάδα του Σταμ προηγήθηκε με 2-0 ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του αγώνα.
Στην συνέχεια η «γαλανόλευκη» σοβαρεύτηκε και με όπλο την πολύ πιεστική της άμυνα, δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να πιστέψουΝ στην νίκη.

Με τέρματα των Αργυρόπουλου και Σκουμπάκη η Εθνική ισοφάρισε γρήγορα σε 2-2
Ο Μουρίκης ωραίο γυριστό από τη θέση του φουνταριστού έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην Εθνική μας ομάδα που δεν έχασε έκτοτε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα.

Με γκολ των Κολόμβου και Βλαχόπουλου στην κόντρα η Εθνική μας προηγήθηκε με 5-2 με τον Σταμ να μειώνει σε 5-3 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.
Με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να αυξάνει κατακόρυφα την απόδοσή του στην άμυνα η Γερμανία έμεινε στο μηδέν στο δεύτερο οκτάλεπτο. Κάπως έτσι τα πράγματα για την Εθνική μας απλοποιήθηκαν και με γκολ των Γενηδουνιά (2) και Καπότση η «γαλανόλευκη» έφτασε στο 8-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου βάζοντας θεμέλια νίκης.

Οκτάλεπτα: 3-5, 0-3, 1-2, 1-3

Γερμανία (Σταμ): Σένκελ, Ρέιμπελ, Φαν Ντερ Μπος, Ρέαλ 1, Πρέους, Γιούνγκλινκ, Ζεκ, Σουλτς, Σταμ 3, Στρελέζκι 1, Ρέστοβιτς, Άϊντνερ, Γκετς

Ελλάδα (Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 2, Νικολαΐδης 1, Φουντούλης 1, Καπότσης 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γούνας, Βλαχόπουλος 1, Ζερδεβάς