17.6 C

Ανοιχτοί λογαριασμοί στο Λονδίνο

Άιντραχτ και Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες στη Φρανκφούρτη (1-1) και όλα μοιάζουν πιθανά για τη ρεβάνς στο Στάμφορντ Μπριτζ

Ο σταθερά φορμαρισμένος Γιόβιτς και ο Πέδρο έδωσαν τις λύσεις στις ομάδες τους, με τους μπλε να χάνουν σωρεία ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νωθρές και δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Ο Μαουρίτσιο Σάρι έκανε ένα μικρό ρετουσάρισμα στην ενδεκάδα ενόψει της Premier League, με την Τσέλσι να μην βρίσκει γρήγορα ρυθμό στο παιχνίδι.

Στο 23ο λεπτό, ήρθε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης από τον Γιόβιτς. Ο Κόστιτς έκανε μια ωραία ενέργεια από τα αριστερά και έβγαλε την σέντρα, με τον Γιόβιτς να πιάνει τη διαγώνια κεφαλιά και να νικά τον Κέπα, μέσα σε έξαλλα πανηγύρια στην Φρανκφούρτη.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ο Λόφτους-Τσικ είχε δύο καλές στιγμές με τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δοκάρι του Τραπ. Όμως, στο 45′ ο Πέδρο κατάφερε να ισοφαρίσει για τους μπλε, με τρομερό σουτ έξω από τη περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος, οι Άγγλοι ήταν ανώτεροι, με τον Νταβίντ Λουίζ να σημαδεύει το δοκάρι μετά και την επέμβαση του Τραπ και τον Λόφτους-Τσικ να είναι άστοχος ξανά.

Το φάουλ του Αζάρ, η παρολίγον προβολή του Πασιένσια και ακόμα μια επικίνδυνη κεφαλιά του Νταβίντ Λουίζ ήταν οι μεγαλύτερες ευκαιρίες μέχρι και τη λήξη, με το 1-1 να αφήνει αρκετούς ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο Λονδίνο.

ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Άμπραχα μ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Ντα Κόστα, Ρόντε, Φερνάντες, Φαλέτ, Γκατσίνοβιτς, Γιόβιτς, Κόστιτς

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κρίστενσεν, Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ, Ουίλιαν, Ζιρού, Πέδρο