14.4 C

Άντερλεχτ – ΟΦΗ 1-1: Πρώτο θετικό δείγμα από τους Κρητικούς

Ισόπαλο 1-1 έληξε το φιλικό παιχνίδι του ΟΦΗ με την Άντερλεχτ στο πλαίσιο της προετοιμασίας, με τον Κοροβέση να είναι ο σκόρερ για τους Κρητικούς και τον Νίκο Νιόπλια να δοκιμάζει πολλούς παίκτες.

Ο ΟΦΗ άφησε πίσω του την ήττα από τη Φίτεσε στην Ολλανδία στην πρεμιέρα των φιλικών αναμετρήσεων και ταξίδεψε στο Βέλγιο, όπου πήρε την πρώτη του ισοπαλία κόντρα στην Άντερλεχτ.

Οι Κρητικοί παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, με το πρώτο μέρος να λήγει 0-0, αν και ο ΟΦΗ είχε την υπεροχή από το 25′ και μετά, έχοντας και δύο μεγάλες ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ.

Το σουτ του Ντε Γκουζμάν κατέληξε άουτ, ενώ του Καστάνιος δεν πέρασε από τον Βερμπρούγκεν. Στο δεύτερο μέρος, ο Νίκος Νιόπλιας προχώρησε σε ολική σχεδόν αλλαγή της πρώτης ενδεκάδας, αφήνοντας μόνο τους Πασαλίδη και Μπαλογιάννη.

Οι Κρητικοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 63′ από γκολ του Ντάουντα, αλλά στο 80′ ο Κοροβέσης έδωσε την απάντηση, πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από γύρισμα του Μαρινάκη.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο: Βάτερμαν, Βάις, Βούρος, Πασαλίδης, Λυμπεράκης, Ντε Γκουζμάν, Νέιρα, Μπαλογιάννης, Σαρδινέρο, Καστάνιος, Φαν Ντούινεν

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Λυμπεράκης, Βάις, Κοροβέσης, Μπαλογιάννης, Στάρτζεον, Νοικοκυράκης, Γρίβας