16.7 C

Άντβερπ – ΑΕΚ 73-61: Στο καναβάτσο από την ουραγό

Την τρίτη της ήττα γνώρισε η ΑΕΚ στο Βέλγιο από την Άντβερπ με 73-61, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του BCL και υποχώρησε στο 7-3, ενώ η βελγική ομάδα ανέβηκε στο 3-7.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή του αγώνα έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό και δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ σε καμία περίπτωση να απειλήσει ουσιαστικά το προβάδισμά τους. Μπορεί η βελγική ομάδα να είχε ένα μικρό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Άντβερπ στο +5 (26-21), ενώ το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα του Κριστόφ Μπεγκίν στο +4 (39-35), ενώ η συνέχεια είχε την ίδια εικόνα. Από τη μία η Άντβερπ διατηρούσε χωρίς καμία ιδιαίτερη δυσκολία τα ηνία και από την άλλη η ΑΕΚ προσπαθούσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Ωστόσο, η αστοχία της τόσο στα σουτ εντός πεδιάς, όσο και από την γραμμή των ελευθέρων βολών (12/24, 50%) δεν βοήθησε στην προσπάθειά της. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Βέλγους μπροστά στο σκορ με 55-50, αλλά στην τελευταία περίοδο η υπέρ τους διαφορά ανέβηκε άμεσα πάνω από τους 10 πόντους (64-52).

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ, καθώς μείωσαν από τους 14 πόντους (69-55) στους 8 (69-61), αλλά η Άντβερπ ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε μία σημαντική νίκη με 73-61, έχοντας για κορυφαίο τον Ντένις Ντόνκορ (12 π) και ο Λούκα Ρούπνικ (14 π), ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 19.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 39-35, 55-50, 73-61