19.9 C

Άουγκσμπουργκ – Κολωνία 1-1: Κράτησαν το καλό για το τέλος

Άουγκσμπουργκ και Κολωνία δεν κινδυνεύουν βαθμολογικά, αλλά ούτε και διεκδικούν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα… μετρημένες στις κινήσεις τους στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 30ής αγωνιστικής της Bundesliga.

Μόλις στο 27′ ο Νίντερλεχνερ έχασε πέναλτι για την Άουγκσμπουργκ και το ματς πήγαινε ολοταχώς για 0-0. Ωστόσο, το τελευταίο δεκάλεπτο έγιναν… όλα!

Στο 82′ πέρασε στο ματς ο Μοντέστ για την Κολωνία και τέσσερα λεπτά αργότερα ο πρώτος σκόρερ της βρήκε δίχτυα για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι επαναπαύτηκαν και στο 89′ ο Μαξ ισοφάρισε σε 1-1 που παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή  5/6

Φράιμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-0 (59′ Πέτερσεν)

Σάββατο 6/6

Λεβερκούζεν – Μπάγερν 2-4 (10′ Αλάριο, 89′ Βιρτς / 27′ Κομάν, 42′ Γκορέτσκα, 45′ Γκνάμπρι, 66′ Λεβαντόφσκι)

Λειψία – Πάντερμπορν 1-1 (27′ Σικ / 90+2′ Στρόντεκ)

Φορτούνα – Χόφενχαϊμ 2-2 (5′, 77′ Χένινγκς / 16′ Νταμπούρ, 61′ Ζίμπερ)

Άιντραχτ – Μάιντς 0-2 (43′ Νιακιτέ, 77′ Μαλόνγκ)

Ντόρτμουντ – Χέρτα 1-0 (58′ Τσαν)