25.3 C

Άουγκσμπουργκ – Κολωνία 2-3: Βλέπουν την… απευθείας παραμονή οι Τράγοι

Η δεύτερη διαδοχική νίκη για την Κολωνία ήρθε μάλλον την κατάλληλη στιγμή. Η ομάδα του Δημήτρη Λημνιού (έμεινε εκτός αποστολής) μετά το 2-1 απέναντι στη Λειψία, επικράτησε με 3-2 της Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας, φτάνοντας τους 29 βαθμούς και διατηρείται στη 16η θέση που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής.

Το θετικό βέβαια είναι πως η Βέρντερ και η Αρμίνια (έχουν ματς λιγότερο) έχουν έναν βαθμό περισσότερο, ενώ η Μάιντς έχει 31 και δύο παιχνίδια λιγότερα, το ένα κόντρα στην Μπάγερν.

Πώς οι Τράγοι κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό το αποτέλεσμα; Χάρη στην αποτελεσματικότητα τους μέσα από τις εκπληκτικές αντεπιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ντούντα άνοιξε το σκορ στο 8′, ο Κάιντς με πλασέ έκανε το 0-2 στο 23′, ενώ από το γύρισμα του Βολφ από τα δεξιά και το πλασέ του Ντούντα έγινε το 0-3 που ήταν και σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Η Άουγκσμπουργκ που παρέμεινε στους 33 βαθμούς και είναι σχετικά άνετη, μείωσε σε 1-3 με το γκολ του Γκούμνι στο 54′, ενώ οχτώ λεπτά αργότερα ο Βάργκας διαμόρφωσε το τελικό 2-3, αφού δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το φινάλε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23/4

Άουγκσμπουργκ – Κολωνία 2-3 (54′ Γκούμνι, 62′ Βάργκας / 8′, 33′ Ντούντα, 23′ Κάιντς)