19.3 C

Απίστευτη νίκη της Λειψίας στο 92′ στην Πόλη, στο Europa με Μπεργκ η Κράσνονταρ

Στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις θα συνεχίσει να αγωνίζεται και το 2021 η Κράσνονταρ. Στον «τελικό» της τρίτης θέσης με τη Ρεν στη Ρωσία, η ομάδα του Μουσάεφ επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μάρκους Μπεργκ.

Ο 34χρονος πρώην φορ του Παναθηναϊκού πήρε την πάσα του Μαρτίνοβιτς και έβαλε πλάτη τον Νιαμσί, βγήκε απέναντι από τον Σαλίν και με ψύχραιμο πλασέ με το εξωτερικό διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο 71′.

Ο ΣΕΡΛΟΤ ΕΚΛΕΨΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΧΒΕΤΣΙ

Απίστευτο ματς στην Κωνσταντινούπολη. Η Λειψία προηγήθηκε με 1-3 κόντρα στην Μπασακσεχίρ, ο Καχβετσί με άλλα δύο τέρματα του ισοφάρισε σε 3-3, αλλά ο Σέρλοτ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στους Γερμανούς (3-4) που τους διατηρεί στο κόλπο της πρόκρισης στους 16!

Οι ταύροι προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό. Ο Ζάμπιτσερ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Πόουλσεμ και κατέληξε στα δίχτυα των Τούρκων για το 0-1.

Μάλιστα, στο 42′ με ένα επίσης αρκετά τυχερό γκολ έγινε το 0-2 για τους Γερμανούς που ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στην αναμέτρηση.
Από τις κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Μουκέλε που χωρίς να χρειαστεί να βρει καλά την μπάλα βρήκε δίχτυα.

Από την πλευρά της, η Μπασακσεχίρ μείωσε σε 1-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Ο Βίτσκα μετά από κόρνερ βρήκε τον Καχβετσί με ωραία κομπίνα και ο Τούρκος χαφ με φοβερό σουτ νίκησε τον Γκουλάτσι.

Ο Τούρκος μέσος ήταν σε καταπληκτική μέρα και πέτυχε άλλα δύο τέρματα… όνειρο. Το κορυφαίο αυτό του 85ου λεπτού που με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 3-3.

Την τελευταία λέξη την είπε ο Σέρλοτ. Ο Νορβηγός πρώην φορ της Τράμπζονσπορ που είχε χάσει απίστευτη ευκαιρία ήταν εκείνος που στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στους ταύρους για το τελικό 3-4!

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Παρί Σεν Ζερμέν (22:00)

Μπασακσεχίρ – Λειψία 3-4 (45+3′, 72′, 85′ Καχβετσί / 26′ Πόουλσεν, 43′ Μουκέλε, 66′ Όλμο, 90+2′ Σέρλοτ)