21.2 C

Από τεσσάρα σε τεσσάρα η Λίβερπουλ, μεταμορφωμένη και 2/2 με Τζέραρντ η Άστον Βίλα (vid)

Από την τεσσάρα στο Άνφιλντ απέναντι στην Άρσεναλ, στην τεσσάρα στο ίδιο γήπεδο κόντρα στη Σαουθάμπτον με την ίδια ευκολία. Το τρένο της Λίβερπουλ πανηγύρισε τρίτη σερί νίκη σε διάστημα λίγων ημερών (4-0) και με τέρματα 10-0 (Άρσεναλ, Πόρτο, Σαουθάμπτον).

Ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο και ξεκίνησε ο Άντριου Ρόμπερτσον αλλά αυτό δεν άλλαξε επ’ ουδενί την εικόνα των Κόκκινων που προηγήθηκαν στο 2′ με το γκολ του Ζότα και βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Πορτογάλο στο 32′ αλλά από ασίστ του Σαλάχ αυτή τη φορά. Ο Τιάγκο όπως και κόντρα στην Πόρτο σκόραρε με υπέροχο σουτ ενώ το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 52′ από το πανέμορφο πλασέ του Φαν Ντάικ.

Όσον αφορά στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Άστον Βίλα έκανε το 2/2 με τον Στίβεν Τζέραρντ στον πάγκο της καθώς επικράτησε με 1-2 εκτός έδρας της Κρίσταλ Πάλας και βρίσκεται στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Τάργκετ άνοιξε το σκορ στο 15′ και οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση που δέχθηκαν για να κλειδώσουν τη νίκη στο 85′ με το πολύ ωραίο γκολ του ΜακΓκιν με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής των Αετών. Η Πάλας κατάφερε να μειώσει με την προβολή του Γκουέχι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Νόριτς – αν και ανώτερη – έμεινε στο 0-0 στην έδρα της απέναντι στη Γουλβς και διατηρήθηκε αήττητη για τρίτη σερί αγωνιστική. Τα Καναρίνια έφτασαν τους 9 βαθμούς και χάρη στο σερί των τελευταίων παιχνιδιών δείχνουν να βρίσκουν τον δρόμο τους με τον Ντιν Σμιθ στον πάγκο τους. Ο Γιαννούλης έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Τζόλης πέρασε στο ματς στο 68′ αντί του Σάρτζεντ.