21.4 C

Εκτός τελικών οι Καλανδαρίδης, Στεργιάκας και Γιάνναρος

Δεν τα κατάφεραν οι διεθνείς μας αθλητές της κωπηλασίας μένοντας εκτός τελικών

Η ατυχία χτύπησε την πόρτα στον Σπύρο Γιάνναρο, ο οποίος συμμετείχε στον ημιτελικό του σκιφ ελ βαρών. Ένα μπλοκάρισμα στο σύστημα εκκίνησης του στίβου ανάγκασε τους διοργανωτές στην αναβολή του αγώνα για διάστημα μεγαλύτερο των δύο ωρών, ενώ προκάλεσε και μικροζημιές στις περισσότερες βάρκες.

Ο ημιτελικός έγινε στο φινάλε του προγράμματος του Σαββάτου και αυτό είχε ως άμεση συνέπεια να επηρεαστούν οι περισσότεροι αθλητές από αυτό το συμβάν. Ο Γιάνναρος τερμάτισε στην πέμπτη θέση με χρόνο 7:12.75 και θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό του αγωνίσματος την Κυριακή.

Εκτός τελικού έμεινε και το διπλό σκιφ με τους Καλανδαρίδη- Στεργιάκα.
Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές στην κατηγορία Κ-23 άγγιξαν την πρόκριση περνώντας τρίτοι στα 1000 μέτρα, ωστόσο τερμάτισαν τέταρτοι με χρόνο 6:29.14 και θα πάρουν μέρος στον μικρό τελικό της Κυριακής.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών στον μικρό τελικό οι Ασουμανάκη-Αγγελοπούλου πήραν τη δεύτερη θέση και όγδοη στη γενική κατάταξη με χρόνο 7:12.16.
Η τετράκωπος άνευ των γυναικών με τις Τσαμοπούλου-Μπιτζιαίου-Γεωργούδη-Κυρίδου πήραν την τρίτη θέση στον μικρό τελικό με 6:57.16 και κατετάγησαν ένατες στη γενική κατάταξη.
Οι ελληνικές συμμετοχές την αυριανή τελευταία μέρα του Ευρωπαικού πρωταθλήματος (ώρες Ελλάδας) έχουν ως εξής:

11:59 Διπλό σκιφ ελ βαρών (α) Νικολαϊδης-Μαρόκος (ΤΕΛΙΚΟΣ Γ΄)

12:13 Σκιφ ελ βαρών (α): Σπύρος Γιάνναρος (ΤΕΛΙΚΟΣ Β΄)

12:20 Διπλό σκιφ (α): Στεργιάκας-Καλανδαρίδης (ΤΕΛΙΚΟΣ Β΄)

12:41 Διπλό σκιφ ελ βαρών(γ): Βόντζου-Εμμανουηλίδου (ΤΕΛΙΚΟΣ Β΄)

14:30 Σκίφ (γ): Κατερίνα Νικολαϊδου (ΤΕΛΙΚΟΣ Α΄)