20.9 C

Αποκλεισμός για την Εθνική Εφήβων (vid)

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα με 86-81 από την αντίστοιχη ομάδα της Γαλλίας για τη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ Κ-18 της Λετονίας και πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 της διοργάνωσης

Την ήττα με 86-81 γνώρισε η Εθνική Εφήβων από την αντίστοιχη ομάδα της Γαλλίας και ταυτόχρονα τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-18 της Λετονίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (6-24), ωστόσο κατάφεραν να επιστρέψουν άμεσα στο ματς ανατρέποντας το σκορ και παίρνοντας κεφάλι στο ημίχρονο (44-40). Η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-61), όμως στην τελευταία περίοδο οι Γάλλοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν στην επικράτηση με 86-81.

Οι «τρικολόρ» είχαν σε μεγάλη μέρα τον Αγιάγι ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Τον πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα ακολούθησε ο Γιοβό ο οποίος είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Ρογκαβόπουλος ξεχώρισε από την Εθνική Εφήβων με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Τον παίκτη της ΑΕΚ ακολούθησαν οι Αρσενόπουλος με 15 πόντους και Σανδραμάνης με 12.