17.7 C

Αποκλείστηκαν η Σέλτικ του Μπάρκα και η Γαλατά – Τα ζευγάρια του Γ’ προκριματικού

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την πρόκριση του στον Γ’ προκριματικό του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λουντογκόρετς που επιβλήθηκε με 3-1 της Μούρα στο Ράζγκραντ.

Σέριφ, Κλουζ και Σπάρτα Πράγας εξασφάλισαν στις έδρες τους την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ η Σέλτικ του Βασίλη Μπάρκα (έμεινε στον πάγκο) θα αρκεστεί στο Europa League. Μετά από το 1-1 στη Γλασκώβη, ήρθε η ήττα με 2-1 από τη Μίντιλαντ στη Δανία, με το γκολ του Ονιεντίκα στο τέταρτο λεπτό του πρώτου μέρους της παράτασης να χαρίζει την πρόκριση στους Σκανδιναβούς.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την ανατροπή κόντρα στην Άλασκερτ και με ευρεία νίκη (5-0) πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τη Σέριφ. Με δεύτερη ήττα – αυτή τη φορά στην Πόλη (1-2) – η Γαλατά αποχαιρέτησε το Champions League καθώς η Αϊντχόφεν έκανε περίπατο με συνολικό σκορ 7-2!

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΟΥ Γ’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΡΟΥ

CHAMPIONS PATH

Κλουζ (Ρουμανία) – Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) – Σέριφ (Μολδαβία)

Μάλμε (Σουηδία) – Ρέιντζερς (Σκωτία)

LEAGUE PATH

Αϊντχόφεν (Ολλανδία) – Μίντιλαντ (Δανία)

Μονακό (Γαλλία) – Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

Γκενκ (Βέλγιο) – Σαχτάρ (Ουκρανία)

Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία) – Μπενφίκα (Πορτογαλία)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ CHAMPIONS LEAGUE

Τρίτη 27/7

Φλόρα – Λέγκια 0-1 (67′ Γκιμαράες Λόπες)

Ελσίνκι – Μάλμε 2-2 (1′ Τένιο, 78′ Ρίσκι / 10′ Κρίστιανσεν, 76′ Μπιρμάντσεβιτς)

Ομόνοια – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 (79′ Μέναλο)

Ζαλγκίρις – Φερεντσβάρος 1-3 (90+3′ Ντιό / 44′, 72′ Μαέ, 90+4′ Μακ)

Τετάρτη 28/7

Νέφτσι – Ολυμπιακός 0-1 (15′ Μασούρας)

Σέριφ – Άλασκερτ 3-1 (15′ Ντουλάντο, 23′ Ενρίκε, 87′ πεν. Τιλ / 10′ Γκλίσιτς)

Κλουζ – Λίνκολν 2-0 (18′ Σέστορ, 58′ Σιγκούργιονσον)

Μίντιλαντ – Σέλτικ 2-1 (61′ Μάμπιλ, 94′ Ονιεντίκα / 48′ ΜακΓκρέγκορ)

Γαλατάσαραϊ – PSV 1-2 (84′ Ντιανέ / 37′ Μαντουέκε, 59′ Φαν Χίνκελ)

Λουντογκόρετς – Μούρα 3-1 (4′ Σωτηρίου, 82′ Μανού, 90′ Κάουλι / 64′ Χόρβατ)

Γιουνγκ Μπόις – Σλόβαν Μπρατισλάβας 3-2 (10′ πεν. Σιεμπάτσεου, 24′ Γκαρσία, 49′ Αέμπιτσερ / 60′ αυτ. Κάνγκα, 62′ Χέντι)

Ερυθρός Αστέρας – Αλμάτι 5-0 (9′, 42′ Κάται, 21′ Ντιονί, 49′ Ίβανιτς, 56′ Φάλκο)

Σπάρτα Πράγας – Ραπίντ Βιέννης 2-0 (16′ πεν. Κάρλσον, 81′ Πέσεκ)