23.5 C

Αποκλείστηκε νωρίς στο Rome Masters ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε μια τεράστια μάχη παρά το γεγονός ότι βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα αγωνιστικά στον αγώνα του κόντρα στον Γιανίκ Σίνερ αλλά τελικά αποκλείστηκε στα τρία σετ από τον 19χρονο Ιταλό.

Ένα πολύ παράξενο απόγευμα πέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο ντεμπούτο του στο Masters της Ρώμης.

Ο 22χρονος πρωταθλητής βρέθηκε μια ανάσα από έναν, με κάτω τα χέρια, αποκλεισμό, κόντρα στον Γιανίκ Σίνερ στο 1-6 και 2-5 του δεύτερου σετ πριν κάνει μια τιτάνια επιστροφής στο ματς που έμεινε, όμως, στα μισά.

Τελικά, ο Στέφανος δεν ήταν σε καλή αγωνιστικά μέρα και τελικά τιμωρήθηκε από τον Σίνερ χάνοντας τον αγώνα του με 6-1, 6-7(9), 6-2 και φυσικά αποκλείστηκε νωρίς από την Ρώμη.

Στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, ο Στέφανος εμφανίστηκε εντελώς ανέτοιμος ψυχολογικά και αγωνιστικά για την πρώτη του φετινή αναμέτρηση στο χώμα και είχε μόνο εκλάμψεις που τον βοήθησαν να επιστρέψει από την κόλαση ενός σχεδόν χαμένου δεύτερου σετ, να σώσει δύο match points και να οδηγήσει τον αγώνα σε τρίτο σετ.

Εκεί, όμως, βγήκαν πάλι όλες οι ανορθογραφίες στο παιχνίδι του ενώ παράλληλα ο Ιταλός κατάφερε να ξεπεράσει τάχιστα την τεράστια απογοήτευση από το χαμένο δεύτερο σετ και όλα τελείωσαν πολύ γρήγορα.

Και μόνο που οδήγησε αυτό το ματς σε τρίτο σετ, ενώ ήταν σε τόσο κακή μέρα όλες οι πλευρές του παιχνιδιού του, ήταν ένα επίτευγμα από μόνο του για τον Έλληνα πρωταθλητή που δεν αναιρεί το γεγονός ότι μένει χωρίς παιχνίδια στα πόδια του ενόψει του Ρολάν Γκαρός και θα χρειαστεί να χτίσει εκεί τον ρυθμό του.

Δίνοντας μέγιστη προσοχή στους πρώτους του γύρους εκεί μιας και καραδοκούν οι εκπλήξεις ειδικά φέτος όταν και πολύ κορυφαίοι τενίστες ενδέχεται να είναι ανέτοιμοι για το Γαλλικό Όπεν.

Η πρώτη ώρα του ματς κόντρα στον Σίνερ ήταν σκέτη “κόλαση” για τον Τσιτσιπά.

Απολύτως τίποτα δεν δούλευε στο παιχνίδι του, εμφάνισε αδιανόητη για τα δεδομένα του αστάθεια στα grounstrokes, ακόμα και στο αγαπημένο του forehand, ενώ ούτε το σερβίς του κρατούσε τα προσχήματα.

Από την άλλη, ένας Σίνερ σοβαρός, πειθαρχημένος, εξαιρετικός τενίστας το δίχως άλλο που έφτασε μέχρι και το 6-1, 5-2 πριν οδηγηθεί στην απόλυτη καταστροφή!

Σερβίροντας για το ματς στο 5-3, ο Ιταλός έδειξε τα πρώτα σημάδια άγχους που αναζωπύρωσαν τις λιγοστές ελπίδες του Τσιτσιπά που μπήκε με το break εκεί για τα καλά και πάλι στο ματς!

Η κατηφόρα πήρε τον Σίνερ που έχασε τέσσερα games στη σειρά με τον σαφώς βελτιωμένο Τσιτσιπά να σερβίρει αυτός για την ισοφάριση στο 6-5!

Ωστόσο, ούτε τότε απέκτησε σταθερότητα στα χτυπήματά του και με πολλά λάθη υπέστη ξανά break και όλα κρίθηκαν σε ένα γεμάτο λάθη αλλά εκπληκτικό σε εξέλιξη tie break!

Ο Τσιτσιπάς πήρε το προβάδισμα με 4-1 και είχε δύο set points στο 6-5 και στο 8-7, έσωσε παράλληλα δύο match points του Ιταλού πριν ισοφαρίσει στο 11-9 και πάρει ξεκάθαρα το μομέντουμ για το τρίτο σετ!

Δυστυχώς, το μομέντουμ αυτό αποδείχτηκε ανύπαρκτο μιας και ο Σίνερ ανασυγκροτήθηκε τάχιστα και όντας σε πολύ καλύτερη αγωνιστικά μέρα από τον Τσιτσιπά, επανέλαβε ό,τι είδαμε στο πρώτο σετ και αποκατέστησε την τάξη με μεγάλη έμφαση και άνεση.

Κάπως έτσι, αυτό το παράξενο Rome Masters τελειώνει νωρίς για τον Στέφανο που στρέφει την προσοχή του σε ένα επίσης παράξενο και off season Ρολάν Γκαρός στο οποίο καλέιται να βρει ρυθμό παιχνίδι με παιχνίδι εκεί.

Πηγή: tennis24