15.9 C

Απόλλων – ΑΕΛ 1-0: Ο Φατιόν λύτρωσε την «ελαφρά ταξιαρχία»

Τρομερή νίκη πήρε ο Απόλλων Σμύρνης επί της ΑΕΛ στην τέταρτη αγωνιστική της Super League με τον Άντονι Φατιόν να είναι ο λυτρωτής της «ελαφράς ταξιαρχίας», πετυχαίνοντας γκολ στο 91ο λεπτό.

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες, ο Απόλλων Σμύρνης πήρε μία δραματική νίκη επί της ΑΕΛ.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα ο Απόλλων έδειξε ότι θέλει να είναι ο κυρίαρχος του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Η ΑΕΛ ξεκίνησε, ωστόσο, τον χορό των μεγάλων χαμένων ευκαιριών, όταν στο 14ο λεπτό ο Τρούγιτς σημάδεψε το δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπεντινέλι στο 25ο λεπτό.

Το ημίχρονο έληξε στο 0-0 με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την άλλη, αλλά αυτό που ανησυχεί περισσότερο τους ανθρώπους των γηπεδούχων είναι η κατάσταση του Ράιλι, ο οποίος χτύπησε και υπάρχουν φόβοι ακόμα και για ρήξη χιαστών.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Απόλλων συνέχισε στον ίδιο ρυθμοί προσπαθώντας να αιφνιδιάσει την ΑΕΛ, η οποία ωστόσο δεν έδειχνε να… συγκινείται από τα όσα έκανε η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ. Μάλιστα, στο 75ο λεπτό η ΑΕΛ είχε και δεύτερο δοκάρι στον αγώνα με τον Ντουρμισάι, με την «ελαφρά ταξιαρχία» να απαντά στο 77ο λεπτό με δικό της δοκάρι.

Τελικά το γκολ για τον Απόλλων ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο πρώην παίκτης της ΑΕΛ, Άντονι Φατιόν, ευστόχησε από την άσπρη βούλα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Απόλλων (Τεννές): Ντομίνγκεζ, Λισγάρα, Ράιλι (33′ Τσιλούλης), Μπαξεβανίδης, Χουχούμης (77′ Τσαμπούρης), Φατιόν, Σλίβκα, Μπεντινέλι, Μαρκ Φερνάντεθ (77′ Μουνιέ), Ντάουντα (77′ Ιωαννίδης).

ΑΕΛ (Γηργορίου): Ναγκί, Μπέρτος, Ηλιάδης, Μούζεκ, Φιλίπ (83′ Μαϊδανός), Σπαρβ, Σεσέροβιτς (65′ Γκαζάν), Μιλοσάβλιεβιτς (53′ Πλατέλλας), Τρούγιτς (65′ Πινάκας), Τόρζε (83′ Ζαχαράκης), Ντουρμισάι