19.1 C

Απόλλων – Άρης 0-0: Μοιραίος Χαΐροβιτς, στο -4 από την εξάδα!

Ο Άρης ήταν κάκιστος για δεύτερο σερί παιχνίδι μέσα στο 2022, έβαλε τρικλοποδιά στον εαυτό του και έμεινε στο -4 από την εξάδα, απέναντι στον παθιασμένο Απόλλωνα που αποδεικνύεται σκληρό καρύδι για τους «μεγάλους» της Super League.

Μοιραίος για τους Κίτρινους ο Ιζέτ Χαΐροβιτς στο φινάλε, αστόχησε εξ’ επαφής σε τεράστια ευκαιρία ο Βόσνιος. Αργότερα ο Βέρχουλστ είπε «όχι» στην κεφαλιά του Μπράμπετς κρατώντας το μηδέν. Μεγάλη ευκαιρία και με τον Σίγκνεβιτς για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΑΝ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Τελικό σκορ 0-0 με αμφότερους χαμένους σε ένα ματς που έκρυβε τα πάντα για το τέλος.

Το ματς

Σε ένα παιχνίδι που από τα πρώτα του λεπτά δεν είχε ρυθμό, ένταση και ιδέες ο Άρης πήρε  την πρωτοβουλία των κινήσεων καθόλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, όμως μέχρι εκεί. Οι Κίτρινοι σε ολόκληρο το 45λεπτο όχι μόνο δεν κατάφεραν να απειλήσουν αλλά είδαν τον πρώην παίκτη τους, Γιάννη Γιαννιώτα, να προσεγγίζει την περιοχή των Θεσσαλονικέων και να εκτελεί τον Κουέστα από πλάγια θέση, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου περισσότερο ταλαιπωρούσε την μπάλα στα πέριξ της περιοχής του Απόλλωνα, δεν έβρισκε όπως και στο ματς του πρώτου γύρου τον τρόπο να «τρυπήσει» την άμυνα των γηπεδούχων και επί της ουσίας βραχυκύκλωσε μέσα στο ίδιο του το πλάνο, απειλώντας μόλις μία φορά με τον Μπρούνο Γκάμα. Ο Πορτογάλος στη μοναδική φάση του πρώτου ημιχρόνου όπου ο Άρης κυκλοφόρησε με υπομονή και ουσία την μπάλα βρήκε το χώρο και τον τρόπο να εκτελέσει από κοντά αλλά είδε τα πόδια των αμυντικών του Απόλλωνα να μπαίνουν σαν τείχος μπροστά του, αποτρέποντας το 0-1.

Τη στιγμή που δεν έβγαινε τίποτα στους Θεσσαλονικείς, ο Απόλλωνας κέρδισε μέτρα και αυτοπεποίθηση, γνωρίζοντας ότι η ισοπαλία θα του αφήσει θετικό πρόσημο και σε απόσταση αναπνοής από τon 13o Ατρόμητο (παίζει αύριο με τον ΠΑΣ).

Μάλιστα η ομάδα της Σμύρνης θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ με το πλασέ του Ιωαννίδη στο 49′, ωστόσο όπως φάνηκε από το ριπλέι ο Έλληνας επιθετικός βρισκόταν σε προφανή θέση οφσάιντ, μπροστά από την άμυνα των Κιτρίνων.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας απείλησε ξανά στην πιο κλασσική ευκαιρία του ματς, όταν ο Μπαξεβανίδης πάτησε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και μετά από υπέροχη κάθετη πάσα του Σλίβκα θέλησε να κρεμάσει τον Κουέστα, με τον Ισπανό κίπερ να έχει σωστή αντίδραση και να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του.

Με τους Εντιαγέ, Τζέγκο και Λόπεθ να μπαίνουν στο παιχνίδι μετά το 60′ ο Άρης θέλησε να γίνει πιο δραστήριος κυρίως από τον κεντρικό του άξονα, αλλά σε κάθε υποψία ευκαιρίας τους είτε κολλούσε στην τελική προσπάθεια, είτε σταματούσε πάνω στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία της ομάδας του Γκρότε.

Τελικά όσα δεν είδαμε σε 90 λεπτά συνέβησαν μαζεμένα στις καθυστερήσεις. Την αρχή έκανε ο Απόλλωνας που απείλησε δύο φορές με τους Λα Πάρα και Σίγκνεβιτς, με τον τελευταίο να αστοχεί σε ανεπανάληπτο τετ α τετ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από εκεί και πέρα τη σκυτάλη των χαμένων ευκαιριών την πήρε ο Άρης. Ο Χαϊροβιτς κατάφερε να αστοχήσει εξ’ επαφής από το μισό μέτρο, ο Μπράμπετς είδε τον Βέρχουλστ να σώζει την κεφαλιά του λίγο αργότερα και οι Θεσσαλονικείς φεύγουν από τη Ριζούπολη με κατεβασμένα κεφάλια και δύο χαμένους βαθμούς στο κυνήγι της εξάδας. Με ένα ματς λιγότερο (αυτό κόντρα στον Ατρόμητο) σε σύγκριση με τους Κρητικούς οι Κίτρινοι.

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΡΗΣ 0-0

Διαιτητής: Καραντώνης

Γήπεδο: Γ. Καμάρας, Ριζούπολη

Κίτρινες: Μπαξεβανίδης, Ματίγια

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γκρότε): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Ρόγκνε, Άλβες, Μπαξεβανίδης, Κάστρο, Σλίβκα, Παπαγεωργίου (85’ Φατιόν), Παμλίδης (77’ Φαν Λα Πάρα), Ιωαννίδης (68’ Σίγκνιεβιτς), Γιαννιώτας.

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα (64’ Τζέγκο), Ματίγια (64’ Εντιαγέ), Μπερτόγλιο (86’ Χαϊροβιτς), Γκαρσία (70’ Λόπεθ), Γκάμα, Μαντσίνι.