25.3 C

Απόλλων – Άρης 0-1: Έσπασαν την γκίνια οι Κίτρινοι (vid)

Ο Άρης είναι και πάλι εδώ μετά από τρία διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Οι Κίτρινοι πέρασαν από τη Ριζούπολη επικρατώντας με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος στην έδρα του έχει να πανηγυρίσει τρίποντο από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ασφαλώς και η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία και δεν είχε το ίδιο άγχος με τον Άρη που καιγόταν για το θετικό αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Μάντζιου «στραγγάλισαν» με την πίεση τους από τα πρώτα λεπτά τους γηπεδούχους και η εικόνα του ματς έδειχνε πως οι Κίτρινοι θα βρουν γρήγορα το γκολ. Αυτό συνέβη τελικά στο 18′.

Ο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ, o Μαντσίνι έκανε την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Μπερτόγλιο που δοκίμασε με καρφωτή κεφαλιά να νικήσει τον Βέρχουλστ.

Ο Βέλγος απομάκρυνε, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Ιωάννου και εκείνος με προβολή πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα «κίτρινα» (αποκτήθηκε πριν από μερικές ημέρες ως δανεικός από τη Νότιγχαμ) και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 297′ χωρίς γκολ.

ΤΟ 0-1 ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ

Μέσα σε δύο λεπτά (30′, 31′) κάθε ομάδα έχασε κι από ένα τετ α τετ. Πρώτα ο Μάρκ Φερνάντεθ στην πρώτη τελική του Απόλλωνα στο ημίωρο δεν νίκησε τον Σιαμπάνη, ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και στην περίπτωση του Μαντσίνι που είδε τον Βέρχουλστ να τον σταματά.

Η ομάδα του Παράσχου επιχείρησε να ανασυνταχθεί στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική, καθώς η πρώτη της τελική καταγράφηκε στο 89′ με την κεφαλιά του Ντάουντα να περνάει άουτ.

Ο Άρης άγγιξε το γκολ σε δύο περιπτώσεις, αλλά ο Βέρχουλστ ήταν εξαιρετικός και κράτησε το 0-1, χωρίς ωστόσο οι συμπαίκτες του να καταφέρουν να πετύχουν κάτι και να σώσουν έστω τον βαθμό.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΑΡΗΣ 0-1

Γήπεδο: Γ. Καμάρας / Ριζούπολη

Σκόρερ: 18′ Ιωάννου

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος

Κίτρινες: Φατιόν / Ιωάννου

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Μπεντινέλι (69′ Μουνιέ), Φατιόν (69′ Κιτόκο), Κάλισιρ (28′ Βιτλής), Φερνάντεθ (84′ Βάρκας), Τσιλούλης, Ντάουντα

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Ιωάννου (86′ Λόπεθ), Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο (73′ Ματέο Γκαρσία), Γκάμα (73′ Μάνος), Σίλβα (63′ Κάτσε), Μαντσίνι (86′ Σάκιτς)