16.4 C

Απόλλων Λάρισας – Ξάνθη 1-1: Αυτογκόλ στο 93′ και… έμφραγμα για τους Ακρίτες (vid)

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Super League 2 η Ξάνθη. Οι Ακρίτες σε ένα ματς που είχαν υπό τον έλεγχο τους, έμειναν στο 1-1 στη Λάρισα με τον τοπικό Απόλλωνα και κράτησαν τον βαθμό.

Μόλις στο 16ο λεπτό, η ομάδα του Πόποβιτς άνοιξε το σκορ με υποδειγματική αντεπίθεση. Ο Μπριλάντε από τα δεξιά έκανε απλά το πλασέ μετά το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και έγραψε το 0-1.

Ο Απόλλων Λάρισας έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, ωστόσο ό,τι δεν κατάφερε ο Κλάους Αθανασιάδης το κατάφερε ο… αμυντικός της Ξάνθης. Σε εκτέλεση κόρνερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Θυμιάνης έπιασε γυριστή κεφαλιά και άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.