20.7 C

Απόλλων – ΠΑΣ 1-2: Ανώτεροι οι Ηπειρώτες, άργησαν να ξυπνήσουν οι γηπεδούχοι

Την αγωνιστική του ανωτερότητα επιβεβαίωσε στη Ριζούπολη ο ΠΑΣ Γιάννινα, όντας πιο έτοιμος από τον Απόλλωνα.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα (1-2) πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Super League.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία άργησε να μπει στο ματς και τελικά δεν κατάφερε να αποσπάσει ούτε τον βαθμό.

Το δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΣ Γιάννινα στη Ριζούπολη πήγε… στράφι στα πρώτα λεπτά, αφού οι τελικές προσπάθειες του Σάλιακα και του Παμλίδη δεν είχαν αποτέλεσμα. Τα δύο γκολ που έκριναν ουσιαστικά στην αναμέτρηση ήρθαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κρίζμαν έπιασε φανταστικό σουτ από μακρινή απόσταση στο 44′, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη και με το γκελ που έκανε η μπάλα ο Παμλίδης πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά σε κενή εστία έγραψε το 0-1.

Πριν συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ο ΠΑΣ χτύπησε ξανά με ένα υπέροχο γκολ. Ο Λεό στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και έδωσε στον Πίρσμαν που είχε πατήσει περιοχή. Ο Βέλγος άδειασε τον Τσαμπούρη με τρομερό τσίμπημα της μπάλας και σέρβιρε στον Ελευθεριάδη που πέτυχε το 0-2.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και τις αλλαγές, ο Απόλλωνας έγινε πιο επιθετικός και στο 48′ βρήκε την ευκαιρία του από την άσπρη βούλα. Ο Βάτσιος υπέδειξε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Κάργα στον Μουνιέ, αλλά ο Φατιόν που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν για να διαφυλάξουν το αποτέλεσμα και όσο περνούσε η ώρα ο Απόλλων γινόταν πιο επιθετικός. Ο Μουνιέ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ υποχρέωσε τον Χουτεσιώτη σε σπουδαία επέμβαση με εκτίναξη και το γκολ ήρθε τελικά στο 82′ – έστω κι αν χρειάστηκε να επικυρωθεί μέσω VAR πέντε λεπτά αργότερα –

Από τα λάθη των Ηπειρωτών στην άμυνα ο Ντάουντα έστρωσε στον Ιωαννίδη που είχε έρθει από τον πάγκο και με πλασέ νίκησε τον Χουτεσιώτη και αναπτέρωσε το ηθικό της ομάδας του, η οποία στο φινάλε πέταξε χρυσή ευκαιρία στο έμμεσο που κέρδισε, αφού ο Ντάουντα έστειλε την μπάλα άουτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-2

Γήπεδο: Ριζούπολη

Σκόρερ: 87′ Ιωαννίδης / 44′ Παμλίδης, 45+3′ Ελευθεριάδης

Διαιτητής: Βάτσιος

Κίτρινες: Φατιόν, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Τσαμπούρης / Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Χουτεσιώτης

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Κότσαρης (46′ λ.τρ. Βέρχουλστ), Τσαμπούρης, Βιτλής (46′ Μουνιέ), Ντομίνγκες, Λισγάρας, Φατιόν (71′ Κολ), Σλίβκα, Μπαξεβανίδης, Μαρκ Φερνάντεθ (46′ Ντάουντα), Τσιλούλης (76′ Ιωαννίδης), Μπεντινέλι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πέρσμαν, Κάργας, Παντελάκης, Κάστρο, Σιόντης (90′ Εραμούσπε), Ελευθεριάδης (56′ Νάουμετς), Μπαπτίστ, Κρίζμαν (76′ Μπρένερ), Παμλίδης (56′ Καρτάλης).