20.5 C

Απόλλων – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Πρώτη νίκη με ήρωα τον Κότσαρη στο 93′! (vid)

Ο Απόλλων πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League, με τον Κότσαρη να σταματάει το πέναλτι του Περέα στο 93'

Ο Απόλλων δεν είναι πλέον ο ουραγός της Super League. Δεν είναι καν προτελευταίος, αφού έβαλε από κάτω του στα σίγουρα τον Ατρόμητο (που έχασε 0-2 από τον Ιωνικό), ίσως τη Λαμία (που παίζει αύριο στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ) και προς το παρόν ισοβαθμεί με Παναιτωλικό και Άρη.

Για να τα καταφέρουν οι παίκτες του Φέστα χρειάστηκε να προηγηθούν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Κυρίως όμως, χρειάστηκε να βρουν έναν απροσδόκητο ήρωα στο πρόσωπο του Κώστα Κότσαρη. Ο μέχρι πρότινος γκολκίπερ του Παναθηναϊκού κλήθηκε να δώσει λύση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο διαιτητής Μανούχος έδωσε πέναλτι για χέρι του Μπαξεβανίδη. Ο Περέα ανέλαβε την ευθύνη αλλά ο Κότσαρης έπεσε σωστά στην αριστερή πλευρά του για να συγκρατήσει την μπάλα και να δώσει εσάνς γκραν γκινιόλ στην πρώτη φετινή νίκη των Κυανόλευκων

Ο Απόλλωνας προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να κυκλοφορήσει την μπάλα και να «πατήσει» στην περιοχή του ΠΑΣ, με τον Παμλίδη στο 8΄ να απειλεί με το σουτ που επιχείρησε και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό, με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή και τις ομάδες να μην ρισκάρουν να παίξουν πιο επιθετικά, προσέχοντας περισσότερο τα νώτα τους.

Μετά το 25΄ οι Ηπειρώτες προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλήσουν, ωστόσο, ο ρυθμός εξακολουθούσε να παραμένει αργός και οι ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες.

Βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αναπτυχθεί καλά, ο Φέστα προχώρησε σε τρεις αλλαγές με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Ιταλό τεχνικό να δικαιώνεται στο 48΄, καθώς η «ελαφρά ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ με τον Ιωαννίδη, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον Ντάουντα.

Ήταν λογικό μετά το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων να «ανοίξει» ο αγώνας και να αποκτήσει πιο γρήγορο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν στην επίθεση για να ισοφαρίσουν.

Η ομάδα του Μεταξά, όμως, δεν ήταν αποτελεσματική και μπορεί να είχε την κατοχή και την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, στην τελική προσπάθεια υστερούσε σημαντικά. Χωρίς ουσιαστικά ν΄ απειληθεί από τους αντιπάλους του ο Απόλλων Σμύρνης έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς την περιοχή του κι έφτασε σχετικά εύκολα στην πρώτη εφετινή του νίκη, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος

Κίτρινες: Φατιόν, Φάμπρι, Αλβες, Λισγάρας – Γκαρντάβσκι, Περέα, Ντομίνγκες

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Φέστα): Κότσαρης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Άλβες (46΄ Λισγάρας), Μπαξεβανίδης, Φαν Λα Πάρα (46΄ Μαρτίνες), Άντονι, Κάστρο, Τσιλούλης (90΄ Ντεντάνης), Παμλίδης (79΄ Βιτλής), Ντάουντα (46΄ Ιωαννίδης)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε (80΄ Παντελάκης), Πέερσμαν, Σνάιντερ (64΄ Μπρένερ), Ντομίνγκες, Καραχάλιος (80΄ Μίνα), Γκαρντάβσκι (46΄ Μορέιρα), Περέα, Μιλιντσεάνου (46΄ Τριάδης)