14.3 C

Απόλλωνας – Ολυμπιακός Β 61-63: Έπαιξε με τη… φωτιά αλλά δεν κάηκε

Ο Ολυμπιακός Β πήρε μία δραματική νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας με 63-61, παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14 πόντους.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στο +14 (23-37) και στο δεύτερο μισό του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην κυριαρχία των Ερυθρόλευκων.

Η εικόνα, ωστόσο, άλλαξε στην τελευταία περίοδο, όταν ο Απόλλωνας Πάτρας μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Αρχικά η διαφορά έπεσε στον έναν πόντο (57-58) και στη συνέχεια οι Πατρινοί πήραν τα ηνία της αναμέτρησης (59-58), για να έρθει ο Βαγγέλης Τζόλος και με τρίποντο να βάλει ξανά τον Ολυμπιακό Β σε θέση οδηγού (59-61).

Ο Απόλλωνας στην τελευταία περίοδο επικράτησε του Ολυμπιακού Β με 26-9, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει και το ροζ φύλλο, αφού αυτό τελικά στους Ερυθρόλευκους με 61-63.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πέτρος Μελισσαράτος με 15 πόντους, ενώ κομβικός ήταν και ο ρόλος των Βαγγέλη Τζόλου (13 π), Ανδρέα Πετρόπουλου (13 π) και Αλεξέι Ποκουσέφσκι (12 π).

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 23-37, 35-54, 61-63