13.2 C

Αργεντινή – Αυστραλία 0-2: Κακό ξεκίνημα για την Αλμπισελέστε

Η Αυστραλία σόκαρε την Αργεντινή, η οποία ηττήθηκε από τα «καγκουρό» με 2-0, η Νέα Ζηλανδία επιβλήθηκε με 1-0 της Νοτίου Κορέας, ενώ την ήττα γνώρισε και η Γερμανία με 4-2 από τη Βραζιλία. Ρουμανία και Ιαπωνία επικράτησαν με 1-0 των Ονδούρα και Νότι Αφρική αντίστοιχα.

Στο πρώτο παιχνίδι των Ολυμπιακών Αγώνων η «αλμπισελέστε» κάθε άλλο παρά μπόρεσε να δικαιολογήσει τα δύο χρυσά ολυμπιακά μετάλλια. Με 10 αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος.

Ο Γουέιλς έβαλε από νωρίς μπροστά στο σκορ την Αυστραλία, όταν στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από ωραίο πέρασμα του Κίνγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Τη νίκη των «καγκουρό» σφράγισε στο 80′ με εκπληκτικό αριστερό σουτ ο Τίλιο στο 80′, μόλις 90 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, όπου και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Μάλιστα, η «αλμπισελέστε» αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο σε ολόκληρο στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ορτέγκα είδε δυο απανωτές κίτρινες κάρτες, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Το γκολ του Κρις Γουντ της Μπέρνλι ήταν αρκετό για τη Νέα Ζηλανδία, ώστε να πανηγυρίσει ένα πολύτιμο τρίποντο απέναντι στη Νότιο Κορέα στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου για το ολυμπιακό ποδοσφαιρικό τουρνουά των ανδρών.

Ο 29χρονος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 70′ με τους Νεοζηλανδούς να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η Ρουμανία πήρε το πρώτο της τρίποντο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, αφού επιβλήθηκε με 1-0 της Ονδούρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Έλβιν Ολίβα να πετυχαίνει το ένα και μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 45+1′. Επίσης, η Ιαπωνία επιβλήθηκε με 1-0 της Νότιας Αφρικής με τον Τακεφούσα Κούμπο να σημειώνει το «χρυσό» γκολ στο 71′.