18.2 C

Αργεντινή – Χιλή 1-1: Ο Μπράβο ύψωσε τείχος στον Μέσι (vid)

Στη 2η θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Αργεντινή στον όμιλο για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Χιλή (1-1).

Ο Λιονέλ Μέσι πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, αλλά το αυτό ισχύει και για τον Κλαούντιο Μπράβο, ο οποίος τον σταμάτησε με όλους τους τρόπους εκτός από τη φάση του 23ου λεπτού.

Ο Αργεντινός έβγαλε κάθετη πάσα για τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο Μαριπάν ανέτρεψε τον φορ της Ίντερ και με on field review δόθηκε το πέναλτι στην αλμπισελέστε. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το 1-0.

Η απάντηση ήρθε στο 36ο λεπτό. Φάουλ εκτελέστηκε από τα αριστερά με γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μεδέλ γύρισε στον αμαρκάριστο Αλέξις Σάντσες που με προβολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.