19.1 C

Άρης – ΑΕΛ 1-0: Άλλη μία θετική εμφάνιση των Κιτρίνων

Ο Άρης άρεσε ξανά. Οι Κίτρινοι μετά την ήττα στο φιλικό από τη Σάλκε (1-0) νίκησαν με 1-0 την ΑΕΛ πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, έστω κι αν το γκολ ήρθε στο φινάλε.

Η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ όπως και στα προηγούμενα φιλικά φρόντισε να πιέσει ψηλά τους βυσσινί από τα πρώτα λεπτά, προκειμένου να βραχυκυκλώσει την καλή κυκλοφορία μπάλας της ΑΕΛ. Ο Γκανέα και ο Φετφατζίδης ήταν ιδιαίτερα κινητικοί για τους Κίτρινους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντάτκοβιτς στα μετόπισθεν.

Το ντεμπούτο του έκανε στο δεύτερο μέρος το νέο μεταγραφικό απόκτημα, Αλί Άντεμ, ενώ παρά τις πολλές αλλαγές ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε και ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, από μία ΑΕΛ που είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σπαρβ. Τελικά το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 82′ από τον Μαντσίνι με σουτ εκτός περιοχής. Ο Αργεντινός στο 88′ έχασε και ευκαιρία για το 2-0, αφού το σουτ που επιχείρησε στο τετ α τετ σταμάτησε πάνω στον Μπάγιτς.

Άρης (Ένινγκ): Κουέστα, Ντάτκοβιτς, Ροζ, Σάκιτς, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο, Λόπεθ, Φετφατζίδης, Γκάμα

Αγωνίστηκαν και στο β’ μέρος οι: Μαρμαρίδης, Σενγκέργκης, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Αντέμ (81′ Τσαγγαλίδης), Μπακούτσης, Χατζηπιρπιρίδης, Μαντσίνι, Μαρτίνες, Μάνος

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος, Στελιάνος, Ζίζιτς, Μιχαήλ, Σεσέροβιτς, Αλί Μοχάμεντ, Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Ντουρμισάι, Τρούγιτς

Έπαιξαν στο δεύτερο μέρος και οι: Μπάγιτς, Μαινδάνος, Μούζεκ, Ηλιάδης, Γρηγορόπουλος, Χαλάτσης, Σπαρβ, Πίνακας, Παπάζογλου, Πλατέλλας, Βινίσιους