12.9 C

Άρης – ΑΕΛ 2-3: Θρίαμβος των «βυσσινί» στο θρίλερ του Χαριλάου

Έγραψε ιστορία η ΑΕΛ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» νικώντας μετά από 26 χρόνια τον Άρη σε ένα ματς που ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου. Παρότι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 μέσα σε 12′ από την έναρξη του παιχνιδιού, κατάφεραν να φτάσουν σε μια τρομερή ανατροπή με ήρωες τους Νούνιτς, Ουάρντα και Κρίστινσον!

Ο Άρης πίεσε ασφυκτικά από την αρχή και πάτησε εύκολα στην περιοχή της ΑΕΛ απειλώντας αρχικά με τον Μπρούνο Γκάμα, ενώ από εκτέλεση κόρνερ στο 10′ βρήκε το 1-0. Ο Βέλεθ με δύσκολη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ήταν ο σκόρερ, αλλά η… λαίλαπα των κίτρινων δεν σταμάτησε εκεί. Στο 12′ ο Ντιγκινί βγήκε στην κόντρα, σούταρε εκτός περιοχής, ο Κρίστινσον απέκρουσε ασταθώς, ο Γκάμα πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 2-0.

Όμως, η χαλάρωση των κίτρινων ξαναέβαλε στο ματς τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μέχρι τότε δυσκολεύτηκαν να περάσουν ακόμα και τη σέντρα. Στο 20′ ο Σετσέροβιτς έκανε σουτ που απέκρουσε ο Έμαν, ο Νούνιτς επωφελήθηκε και μείωσε σε 2-1. O φορ της ΑΕΛ στο 33′ ολοκλήρωσε το comeback των «βυσσινί» στο ματς: Ο Ουάρντα με ωραία ενέργεια από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα και εκείνος με προβολή νίκησε τον Έμαν για το 2-2, σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι αφού συνήλθαν στο ημίχρονο από το σοκ, μπήκαν με… θυελλώδη ρυθμό στο δεύτερο μέρος. Στο 47′ ο Βέλεθ βρήκε την μπάλα από την εκτέλεση φάουλ του Ματίγια αλλά σημάδεψε το δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν σειρά του έτερου κεντρικού αμυντικού, Ρος, να κάνει την προβολή μετά τη σέντρα του Κόρχουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Για να έρθει αυτή η νίκη για την ΑΕΛ χρειάστηκαν τα… δοκάρια και ο Κρίστινσον. Οι γηπεδούχοι είχαν δεύτερο δοκάρι με τον Ντιγκινί στο 64′, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έγραψε το 2-3 προκαλώντας παγωμάρα στο Χαριλάου. Αξίζει να σημειωθεί πως η στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 69′ όταν ο Σετσέροβιτς έπεσε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο και έχασε τις αισθήσεις του, αλλά λίγο αργότερα συνήλθε και καταχειροκροτήθηκε από τους οπαδούς του Άρη.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν στα καρέ τους και γλίτωσαν… πολλάκις από το 3-3 που δεδομένα άξιζε να βρουν οι γηπεδούχοι. Μεγαλύτερες στιγμές το σουτ του Ντουάρτε στο 83′ αλλά και η τριπλή (!) ευκαιρία στο 84′ με τον Φατιόν να απομακρύνει δύο φορές πάνω στη γραμμή τις προσπαθειες των Ντιγκινί και Ιντέγε.

Και σε ένα ματς θρίλερ, φυσικά και δεν θα μπορούσε να λείπει το VAR: Στο 90+7′ ο Σκουλάς έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ του Άρη, αλλά λίγο αργότερα συμβουλεύτηκε την οθόνη και κατελόγισε επιθετικό φάουλ του Ρος στον Μόρα που προηγήθηκε της φάσης που υπέδειξε εκείνος.

Διαιτητής: Σκουλάς

Κίτρινες: 44′ Μπα, 88′ Σούντγκρεν / 34′ Ουάρντα, 55′ Μπέρτος, 79′ Κρίστινσον, 84′ Μπούστος, 88′ Φατιόν

Άρης (Απόστολος Τερζής): Έμαν, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπα (70′ Ντουάρτε), Ντιγκινί, Φετφατζίδης (77′ Μαρτίνες), Μπρούνο Γκάμα (62′ Λάρσον), Ιντέγε.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Στάνκοβιτς, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Μπέρτος, Κάτσε, Σεσέροβιτς (77′ Μπούστος), Μιλοσάβλιεβιτς (66′ Φατιόν), Ουάρντα (90′ Γκοΐκοβιτς), Νούνιτς.