16.8 C

Άρης – Απόλλων 1-0: Με την ψυχή στο στόμα οι Κίτρινοι

Με αρκετό άγχος και με το γκολ που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα στους Ζωσιμάδες. Το ματς που διεξήχθη σε… ουδέτερη έδρα λόγω των έργων στο Χαριλάου, ήταν κακό ποιοτικά, είχε λίγες καλές στιγμές και κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου φαινόταν πως θα είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και το επιβεβαίωσε όταν βρέθηκε μία ανάσα από το γκολ στο 12′ και στο 13′ με τον Ματέο Γκαρσία και τον Μπερτόγλιο.

Ο σκόρερ που πέτυχε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Μπρούνο Γκάμα στο 34′. Ο Πορτογάλος με φοβερό σουτ μετά την καταπληκτική ενέργεια του Μπερτόγλιο σημείωσε το 1-0 και ανάγκασε την Ελαφρά Ταξιαρχία να βγει από το καβούκι της.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιώργου Παράσχου βελτίωσε την εικόνα της, κυκλοφόρησε πιο σωστά την μπάλα και απειλήθηκε ελάχιστα. Ο Σλίβκα στο 70′ σκόραρε, αλλά κατόπιν ενδελεχούς ελέγχου στο VAR, ο Καραντώνης ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ του Μπεντινέλι νωρίτερα.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν και πέναλτι στο 87′, ωστόσο στο τράβηγμα του Μουνιέ στον Ρόουζ ο Καραντώνης δεν πήρε θέση, αφού προηγήθηκε οφσάιντ και φάνηκε μετά από έλεγχο στο VAR.

ΑΡΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-0

Γήπεδο: Ζωσιμάδες

Σκόρερ: 34′ Μπρούνο Γκάμα

Διαιτητής: Καραντώνης

Κίτρινες: Σάκιτς, Τζέγκο / Σλίβκα, Μπαξεβανίδης, Βιτλής

Άρης (Μάντζιος): Μπουσέ, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς, Ματίγια (90+3′ Μάνος), Τζέγκο, Ματέο (75′ Μαντσίνι), Γκάμα (75′ Κάτσε), Μπερτόγλιο (90+4′ Μπαγκαλιάνης), Λόπεθ.

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Κότσαρης, Χουχούμης (62′ Ντάουντα), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Μπεντινέλι (90′ Κολ), Σλίβκα, Φερνάντεθ (62′ Μουνιέ), Τσιλούλης, Βιτλής (90′ Ιωαννίδης), Φατιόν (45′ Τσαμπούρης).