18.1 C

Άρης – Αστάνα 2-1: Αποκλεισμός-σοκ στο 121′ (vid)

Έκανε υπερπροσπάθεια, αλλά ο εφιάλτης της Μόλντε πριν από δύο καλοκαίρια ζωντάνεψε ξανά. Ο Άρης ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα απέναντι στην Αστάνα, ωστόσο οι Καζάκοι με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του δεύτερου μέρους της παράτασης πανηγύρισαν την πρόκριση (2-1) στον Γ’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League όπου θα αντιμετωπίσουν την Κουόπιο.

Οι Κίτρινοι μπήκαν ξανά στο «παιχνίδι» της πρόκρισης στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, με τον Μάνο να εξιλεώνεται έπειτα από την τεράστια ευκαιρία που έχασε. Στο 38′ ο Νεπογκόντοβ έβγαλε την κεφαλιά του Φαμπιάνο, αλλά ο φορ του Άρη πρόλαβε και έκανε το 1-0 από κοντά με πλασέ.

Ο Άρης βρήκε χρυσό γκολ με τον Λούκας Σάσα και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με την Αστάνα (2-0) στο ματς του Κλεάνθης Βικελίδης.

Ο Βραζιλιάνος μέσος με δυνατή κεφαλιά στο 78ο λεπτό έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο Γκάμα έκανε το 2-0 και έδωσε ελπίδες πρόκρισης στους Κίτρινους, οι οποίοι λίγα λεπτά αργότερα είδαν τον Ματέο Γκαρσία να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα με τις τάπες.

Στο 85ο λεπτό μια ανόητη ενέργεια του Ματέο Γκαρσία υποχρέωσε τον Άρη να παίξει με δέκα παίκτες. Ο Αργεντινός έκανε τάκλιν και έκοψε την μπάλα, όμως δεν μάζεψε το πόδι και βρήκε με τις τάπες το γόνατο του αντίπαλου ποδοσφαιριστή. Ο διαιτητής τον απέβαλε και έτσι οι Κίτρινοι έχασαν έναν σημαντικό ποδοσφαιριστή ενόψει της παράτασης.

Στη λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, ο Θοδωρής Καρυπίδης εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο και έτρεξε μαινόμενος προς τον διαιτητή να διαμαρτυρηθεί για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Μπερτόγλιο. Οι πιο ψύχραιμοι ποδοσφαιριστές τον συγκράτησαν πριν ξεσπάσει ένταση.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO

Με δέκα παίκτες σε ολόκληρη τη διάρκεια της παράτασης, οι Κίτρινοι προσπαθούσαν αφενός να διασφαλίσουν το μηδέν και αφετέρου να εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους για ένα γκολ που θα τους έφερνε πολύ κοντά στην πρόκριση. Ο Μάνος έχασε μια τεράστια ευκαιρία στο 101′ κι εκεί που όλα έδειχναν πέναλτι, μια κεφαλιά του Μπίτρι στο 121′ σκότωσε τους παίκτες του Μάντζιου, αφήνοντάς τους εκτός Ευρώπης από τον Ιούλιο. Για ακόμα μια φορά ο Άρης πλήρωσε την απουσία ενός αξιόπιστου φορ, έχοντας σπαταλήσει ένα σωρό τελικές στην κανονική διάρκεια και κάμποσες ακόμη στο πρώτο ματς…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίκαελ Φάμπρι (Ιταλία)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 86′ Ματέο Γκαρσία (δεύτερη κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22′ Σούντγκρεν, 32′ Μαντσίνι, 68′ Ματέο Γκαρσία – 37′ Μπαρσεγκιάν, 80′ Αϊμπέτοφ, 97′ Καντέτε, 116′ Γκούρμαν

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια (83′ Τζέγκο), Μαντσίνι (66′ Γκαρσία), Μπερτόγλιο (115′ Χαΐροβιτς), Γκάμα, Μάνος (102′ Μπρούνο)

ΑΣΤΑΝΑ: Νεπογκόντοφ (91′ Ζαρούτσκι), Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (64′ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Μπετσιράι (46′ Καντέτε), Εουγκένιο, Μπαρσεγκιάν (80′ Αϊμπέτοφ)