17.8 C

Άρης – Ατρόμητος 1-2: Γλυκάθηκε με ανατροπή

Μια νίκη περισσότερο ψυχολογική πανηγύρισε με ανατροπή στο Χαριλάου ο Ατρόμητος, που επικράτησε 2-1 του Άρη και τερμάτισε οριστικά στην 7η θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ολοκλήρωσε άδοξα μια από τις χειρότερες σεζόν της, βρίσκεται εκτός πλέι οφ και οριστικά στα πλέι άουτ, καθώς ο ΟΦΗ έκανε το… καθήκον του και πήρε τη νίκη κόντρα στη Λαμία.

Οι Περιστεριώτες βρέθηκαν να κυνηγούν τον Άρη στο σκορ, σε ένα ματς που είχε πολλές ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων και ήταν και βαθμολογικά αδιάφορο για τις δύο ομάδες. Ουσιαστικά ο Ατρόμητος κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε οχτώ λεπτά.

Στο 48′ ο Μαντσίνι βρήκε τον Ντιγκινί κάθετα και ο Γάλλος νίκησε τον Μανδά για το 1-0, μέχρι να έρθει φυσικά η απάντηση των φιλοξενούμενων.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ενσικουλού αμαρκάριστος ισοφάρισε σε 1-1 νικώντας από τη μεγάλη περιοχή τον Έμαν, ενώ στο 60′ ο Γκάλο με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Με το σφύριγμα της λήξης, ο Άρης έπεσε στην έκτη θέση, αφού τελικά ο ΟΦΗ κέρδισε και τον προσπέρασε.

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Σόουζα, Σάσα, Μπακούτσης (64′ Μαρτίνες), Ματίγια, Λάρσον (46′ Ντιγκινί), Γκάμα (46′ Τόνσο), Μαντσίνι, Φετφατζίδης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Mανδάς, Ρισβάνης, Στρούγγης, Νάτσος, Γκάλο, Χαρίσης, Μπουζούλαντζιτς, Μανούσος, Ανδρούτσος (81′ Μπαένα), Ενσικουλού (69′ Ούμπιδες), Ντε Πο (76′ Γιακουμάκης).