15 C

Άρης – Χάιντουκ 1-3: Οι Κροάτες χτύπησαν το καμπανάκι στους Κίτρινους (vid)

Προβλημάτισε ο Άρης με την εμφάνιση του στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του απέναντι στη Χάιντουκ Σπλιτ. Οι Κίτρινοι ηττήθηκαν με 3-1 και έδειξαν ιδιαίτερα προβληματικοί τόσο στο αμυντικό κομμάτι, αλλά και στην επίθεση.

Οι Κροάτες ήταν καλύτεροι και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Σιαμπάνη για να φτάσουν στη νίκη και να αναδείξουν ορισμένες από τις ανορθογραφίες στο «κίτρινο» ρόστερ. Ασφαλώς, ο Άρης έχει ήδη αποκτήσει τερματοφύλακα και μέχρι τα παιχνίδια με την Αστάνα έχει τον χρόνο να δουλέψει τις αδυναμίες του.

Η Χάιντουκ άνοιξε το σκορ απέναντι στον Άρη μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Σιαμπάνης βγήκε από την περιοχή του και έκανε άσχημη απομάκρυνση πάνω στον πρώην επιθετικό της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια που με υπέροχη λόμπα έγραψε το 0-1.

Οι Κίτρινοι ισοφάρισαν στο 22ο λεπτό με τον νεαρό Χατζηπιρπιρίδη, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα δεξιά μετά το ωραίο άνοιγμα του Ματέο Γκαρσία και με πλασέ έκανε το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Άρης προσπάθησε να καμουφλάρει τις αδυναμίες του στην άμυνα με παραγωγή ευκαιριών στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά δεν κατάφερε πολλά πράγματα. Στο 73′ ο πρώην μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, Ζάιρο έκανε ωραία ενέργεια αποφεύγοντας τον Σάσα και με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 1-2.

Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Ζάιρο έκανε πάλι εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά και άλλαξε το παιχνίδι στα δεξιά, εκεί όπου ο Λιούμπισιτς με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το σκορ, χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη στιγμή στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Γκάνεα, Ασλανίδης (46’ Μπεναλουάν), Δεληζήσης, Ματίγια (72’ Τσαγκαλίδης), Γκαρσία (46’ Σάσα), Χατζηπιρπιρίδης (46’ Μπρούνο Γκάμα), Μπερτόγλιο (72’ Κριμιτζάς), Μπρούνο (62’ Μάνος), Μαντσίνι (71’ Χαΐροβιτς)