12.5 C

Άρης – Λαμία 0-0: Στο ίδιο έργο θεατές οι προβληματικοί Κίτρινοι

Η επιθετική δυστοκία των Κίτρινων συνεχίστηκε, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να μένει για τέταρτο σερί ματς στο 2022 χωρίς γκολ πριν τη ρεβάνς Κυπέλλου απέναντι στην ομάδα της Φθιώτιδας

Σε πολύ κακή αγωνιστική κατάσταση εξακολουθεί να βρίσκεται ο Άρης που βλέπει την εξάδα να απομακρύνεται αφού έμεινε στο 0-0 με τη Λαμία στο Κλεάνθης Βικελίδης μόλις λίγα 24ωρα μετά από το ματς Κυπέλλου των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο.

Ο κλοιός έχει στενέψει για τους Κίτρινους που την Τετάρτη θα αντιμετωπίσουν για τρίτη φορά τη Λαμία σε έξι μέρες και αυτή τη φορά θα πρέπει να βρουν δίχτυα αν θέλουν να περάσουν στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Το βέβαιο είναι πως ανεξαρτήτως προσώπων, ο Άρης πλέον δεν δημιουργεί καν ευκαιρίες και δυσκολεύεται ακόμα και να πατήσει στην περιοχή απέναντι σε ομάδες που παίζουν με διπλή ζώνη άμυνας και μένουν χαμηλά…

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες «καιγόταν» για το αποτέλεσμα ο ρυθμός ήταν από την αρχή ανεβασμένος, καθότι ο μεν Άρης ανέβασε ψηλά τις γραμμές του για να βρει ένα γρήγορο γκολ και η δε Λαμία έψαξε την άμεση αντεπίθεση με σκοπό να χτυπήσει τους Κίτρινους στα αργά πόδια των Φαμπιάνο κα Μπράμπετς.

Στο πρώτο 15λεπτο οι Θεσσαλονικείς ενεργοποίησαν κυρίως την αριστερή τους πλευρά με τους Λούμορ, Γκάμα και Ιτούρμπε να παίρνουν πάνω τους τις φάσεις, αλλά δίχως να έχουν την απαραίτητη ουσία στις τελικές τους προσπάθειες.

Ο Άρης δεν έβρισκε τον τρόπο να απειλήσει από τον άξονα που συνήθως είναι το δυνατό του χαρτί και στον κίνδυνο ενός νέου «βραχυκυκλώματος» απέναντι στους Φθιώτες κράτησε καθόλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου αρκετά ψηλά την πρώτη ζώνη της άμυνάς του, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Γρηγορίου να απειλήσει με τον αρκετά δραστήριο Μπαγκουρά στην κόντρα επίθεση.

Στην πρώτη από αυτές, ο Αφρικανός είδε το τελείωμα του να «γλείφει» το δοκάρι του Σιαμπάνη, ο οποίος επέστρεψε μετά από ένα χρόνο στα βασικά πλάνα του Μάντζιου, ενώ στην δεύτερη μεγάλη ευκαιρία των Φθιωτών ο Γκόλεμιτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τιρόνε.

Στην αντίπερα όχθη, ο Άρης βρήκε την πιο μεγάλη του ευκαιρία μέσα από ένα στημένο του Ιτούρμπε, το οποίο κατέληξε λίγο άουτ, σε μία φάση που ο Σαράνοφ ήταν απλός παρατηρητής. Καλός ρυθμός αλλά χωρίς γκολ στο πρώτο μέρος, με τον Άρη να έχει την κατοχή αλλά τη Λαμία τις περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες.

Το δεύτερο μέρος ήταν της… υπομονής για όποιον είχε κουράγιο να το παρακολουθήσει αφού οι Κίτρινοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν την παραμικρή απειλή προς την εστία του Σαράνοφ.

Η είσοδος των Ματίγια και Εντιαγέ δεν έφερε βοήθεια στους μεσοεπιθετικούς ενώ ο άρτι αφιχθείς από το Κόπα Άφρικα, Αμπουμπακάρ Καμαρά ήταν εκτός κλίματος αγώνα και η παρουσία του στο γήπεδο από το 57′ και έπειτα δεν συνέβαλε στο να αλλάξει κάτι.

Οι φιλοξενούμενοι για μεγάλο διάστημα κράτησαν την μπάλα και είχαν τις ευκαιρίες τους για ένα γκολ συγκριτικά με το ματς της Πέμπτης όπου δεν απείλησαν. Ένα καλό σουτ του Καραμάνου μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ένα διαγώνιο του Αραμπούλι που έφυγε άουτ αλλά και ένα πολύ ωραίο σουτ του Τσούκαλου στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σιαμπάνη να επεμβαίνει αποτελεσματικά.

ΑΡΗΣ – ΛΑΜΙΑ 0-0

Γήπεδο: Κ. Βικελίδης

Διαιτητής: Μανούχος

Κίτρινες: Φαμπιάνο, Σούντγκρεν / Σαραμαντάς, Ρόμανιτς

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λουμόρ (72′ Γκάνεα), Τζέγκο (69′ Ματίγια), Σάσα, Ιτούρμπε (46′ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόγλιο (57′ Εντιαγέ), Γκάμα, Μάνος (57′ Αμπουμπακάρ Καμαρά)

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά (90+1′ Τσούκαλος), Τιρόνε (77′ Νούνιες), Ρόμανιτς, Καραμάνος (72′ Αραμπούλι)