17 C

Άρης – Λαμία 1-1: Ο ταλαντούχος Ασλανίδης γιόρτασε το συμβόλαιο με γκολ στο 98′ (vid)

Στο 1-1 με τη Λαμία έμεινε ο Άρης στη Θεσσαλονίκη σε μια φιλική αναμέτρηση που κρίθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα.

Το ματς ήταν ισορροπημένο και η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έφερε στα μέτρα της στο παιχνίδι και οι φάσεις ήταν ελάχιστες στο πρώτο μέρος.

Η Λαμία ήταν εκείνη που πρώτα άνοιξε το σκορ στο «Κλ. Βικελίδης» με έναν… ανορθόδοξο τρόπο. Ο Τιρόνε εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στο πρώτο δοκάρι κι εκεί ο Σάσα βρήκε την μπάλα με το κεφάλι για να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του.

Ένα δεκάλεπτο νωρίτερα ο Αμπουμπακάρ Καμαρά αποχώρησε τραυματίας, με πρόβλημα χαμηλά στο δεξί πόδι.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τζέγκο γέμισε στην περιοχή και ο νεαρός Ασλανίδης με δυναμική κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Ο 19χρονος υπέγραψε πριν από μερικές μέρες το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο και πέτυχε έστω και σε ανεπίσημη αναμέτρηση το πρώτο του γκολ.

ΑΡΗΣ: Ντένις, Λούμορ, Σάκιτς, Δεληζήσης, Ασλανίδης, Εντιαγέ, Ματίγια, Μαντσίνι, Γκαρσία, Ιτούρμπε, Καμαρά.

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Σκόνδρας, Αντέτζο, Γκέντσογλου, Νούνιες, Μανούσος, Μανουσάκης, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Τζανετόπουλος, Ρόμανιτς.