18.4 C

Άρης – ΟΦΗ 3-1: Ο Ιτούρμπε φώναξε «παρών» με γκολάρα σε επεισοδιακό φινάλε στο Χαριλάου (vid)

Με ένα κόρνερ που άλλαξε δύο φορές πόδια και μία ρουκέτα του Χουάν Ιτούρμπε οι Θεσσαλονικείς πήραν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην «8άδα» του Κυπέλλου, με τους Κρητικούς να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία του Φωτιά

Ερχόμενος με φόρα από το «διπλό» στην Τούμπα, ο Άρης μπήκε δυνατά στο πρώτο παιχνίδι με τον ΟΦΗ για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην οχτάδα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, είδε τον Καστάνιος να βρίσκει δίχτυα στην επανάληψη και να δίνει νέο ενδιαφέρον στη ρεβάνς του Γεντί Κουλέ, αλλά ο Ιτούρμπε δικαιολόγησε για πρώτη φορά στη σεζόν το «βαρύ» συμβόλαιο του και με μία γκολάρα σπάνιας ομορφιάς έδωσε εκ νέου την ασφάλεια των δύο τερμάτων στους Θεσσαλονικείς.

Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη φάση του κόρνερ από την οποία προήλθε το 3-1 των Κιτρίνων (το ριπλέι δικαιώνει τον διαιτητή) αλλά και για περίπτωση οφσάιντ στην εκκίνηση της φάσης πάνω στον Μαντσίνι, ωστόσο VAR και Φωτιάς δεν είδαν κάτι το μεμπτό διατάζοντας τη συνέχιση του αγώνα, που έφερε τους γηπεδούχους αγκαλιά με την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΕ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΓΚΟΛΑΡΑ ΤΟΥ ΙΤΟΥΡΜΠΕ

Η εικόνα του ματς

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό από την αρχή, οι Κίτρινοι με τη βοήθεια της έδρας τους ξεκίνησαν με επιθετικές διαθέσεις και ευτύχησαν να σκοράρουν μόλις στο 14ο λεπτό με πέναλτι του Γκάμα.

Οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν όμορφα από την δεξιά πλευρά, ο Σούντγκρεν που έκανε το ανέβασμα γύρισε παράλληλα, με τον Καμαρά να πέφτει στο χορτάρι έπειτα από μαρκάρισμα του Βούρου.

Οι Κρητικοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα, ο διαιτητής Φωτιάς είδε τη φάση στην οθόνη του VAR και αποφάνθηκε την εσχάτη των ποινών, καθώς ο Έλληνας αμυντικός φαίνεται να τραβάει τον Μαυριτανό άσο.

Μάλιστα, η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν έμεινε εκεί. Συνέχιζε να πιέζει ψηλά τους Κρητικούς και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, η οποία τελικά τους δικαίωσε ξανά από την άσπρη βούλα.

Όσα πέναλτι δεν έχει κερδίσει σε 11 αγωνιστικές της Super League, τα πήρε μέσα σε 45′ στο Κύπελλο ο Άρης. Ο εξαιρετικός -και σε αυτό το ματς- Εντιαγέ πάτησε περιοχή από τα αριστερά, με τον Μεγιάδο να τον ανατρέπει ακριβώς στη γραμμή της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων και τον Φωτιά να συμβουλεύεται ξανά τον Διαμαντόπουλο στο VAR για να δώσει την παράβαση και την ευκαιρία στον Καμαρά να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Οι Κρητικοί «ξύπνησαν» στο δεύτερο μέρος και με ωραία προσωπική ενέργεια του Καστάνιος μπήκαν ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης ενόψει και της ρεβάνς στο Ηράκλειο.

Βέβαια η χαρά των Κρητικών δεν κράτησε πολύ καθώς στις καθυστερήσεις του αγώνα και αφού είχε προηγηθεί η ακύρωση του τέρματος του Καμαρά για οφσάιντ στον Εντιαγέ, οι Κίτρινοι της Θεσσαλονίκης βρήκαν και τρίτο τέρμα με επεισοδιακό τρόπο και κάτω από μεγάλη ένταση, χάρη στη δεδομένη ποιότητα του Ιτούρμπε που σκόραρε για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι του Άρη.

Τελικό σκορ 3-1 με χαμόγελα για τον ανεβασμένο Άρη και πολλά παράπονα από τους Κρητικούς, οι οποίοι θα ψάξουν μία μεγάλη ανατροπή στην έδρα τους λίγο πριν τα Χριστούγεννα.

ΑΡΗΣ – ΟΦΗ 3-1

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Διαιτητής: Φωτιάς

Σκόρερ: 14′ Γκάμα (πεν.), 45+4′ Καμαρά (πεν.), Ιτούρμπε (90+2′) / 56′ Καστάνιος

Άρης (Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα (69’ Λούμορ), Τζέγκο, Σάσα (85’ Μάνος), Εντιαγέ (69’ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία (46’ Μαντσίνι), Καμαρά, Γκάμα (69’ Ιτούρμπε).

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Διαμαντής, Βούρος, Ντε Γκούζμαν, Τοράλ (64’ Νταμπί), Γκαγιέγος (32’ Μεγιάδο), Λάμπρου (83’ Γιαννούλης), Καμάου (46’ Τσιλιανίδης), Καστάνιος (83’ Γιάννου).