21 C

Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Με την ψυχή του Αβραάμ

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Άρης και Ολυμπιακός σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Κλεάνθης Βικελίδης. Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι στον αγώνα, προηγήθηκαν στο 38′ με γκολ του Γκαρσία, όμως ο Ολυμπιακός αν και δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφερε να ισοφαρίσει με την… παλιοσειρά, Αβραάμ Παπαδόπουλο, ο οποίος με εκπληκτική κεφαλιά έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν πολλές απουσίες λόγω των υποχρεώσεων των ποδοσφαιριστών με τις εθνικές τους ομάδες, κάτι που φάνηκε στη ροή του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός στο δημιουργικό κομμάτι δεν ήταν η ομάδα που έχει συνηθίσει τους φιλάθλους της.

Ο Άρης ήταν πιο ζωηρός στο ξεκίνημα του αγώνα, γεγονός που πιστοποιείται από τις τρεις τελικές που είχε μέχρι το 14ο λεπτό, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πατήσει την περιοχή των κιτρινόμαυρων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπαθούσε να επιτεθεί με κάθετες πάσες είτε στον άξονα, είτε στα άκρα και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις, χωρίς όμως να απειλεί ουσιαστικά τον Κρίστιανσον.

Στο 8′ ο Μάνος δέχθηκε καλή μπαλιά από τον Γκαρσία, βρέθηκε στο τετ α τετ όμως ο Λαλά έδιωξε σε κόρνερ παίρνοντάς του τη μπουκιά από το στόμα.

Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού ήρθε στο 19’ όταν ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα ήταν εμφανές ότι ο Άρης είχε ξεκάθαρη υπεροχή. Οι ποδοσφαιριστές του Μάντζιου είχαν βάλει δύσκολα σε αυτούς του Μαρτίνς, αφού πίεζαν ψηλά και δεν άφηναν τους πρωταθλητές Ελλάδας να κυκλοφορήσουν άνετοι την μπάλα.

Στο κέντρο του γηπέδου οι Σάσα και Εντιαγέ είχαν κερδίσει κατά κράτος τους αντιπάλους τους και συνέβαλαν τα μέγιστα και στο επιθετικό κομμάτι.

Την ίδια ώρα ο Πέδρο Μαρτίνς έβλεπε τους ποδοσφαιριστές του να μη μπορούν να απειλήσουν, αφού οι όποιες υποψίες ευκαιρίας πήγαν να δημιουργηθούν, ήταν από στημένες φάσεις που εκτελούσαν είτε ο Βαλμπουενά, είτε ο Ρόνι Λόπες.

Ο Γκαρσία λύνει τον γρίφο της άμυνας

Τελικά, ο Άρης πήρε προβάδισμα στο 38ο λεπτό, χάρη σε κεφαλιά του Γκαρσία. O Εντιαγέ βγήκε δυνατά πάνω στην μπάλα σε παράλληλη μπαλιά του Εμβιλά κοντά στο κέντρο, έδωσε πάσα στον Μάνο, αυτός βρήκε στα δεξιά τον Μαντσίνι και ο τελευταίος έκανε τη σέντρα, με τον Γκαρσία να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο οι παίκτες του Μαρτίνς διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του επιθετικού του Άρη, αφού δε φάνηκε καθαρά ούτε στα ριπλέι αν βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και το στήθος, ή το χέρι του.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τον Άκη Μάντζιο απόλυτα ευχαριστημένο από την απόδοση της ομάδας του. Αντίθετα ο Πέδρο Μαρτίνς ήθελε να δει πολλά από τους παίκτες του στο δεύτερο μέρος του αγώνα, αφού στα πρώτα 45 λεπτά ο Ολυμπιακός έδειχνε αδυναμία στο να συνεργαστεί και να απειλήσει με αξιώσεις τον Ντένις.

Ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ. Ο Άρης συνέχιζε να είναι πιεστικός σε όλο το γήπεδο, ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε ρυθμό και έτσι οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να προβληματίζουν.

Οι παίκτες του Μαρτίνς έδειχναν αποσυντονισμένοι. Ήταν ευδιάκριτο ότι οι ποδοσφαιριστές που ήταν στο γήπεδο δεν είχαν πολλά παιχνίδια μαζί και δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν με τον τρόπο που επιθυμούσε ο Πορτογάλος.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και αν δεν ήταν ο εκπληκτικός Κρίστινσον και ο ψυχωμένος Αβραάμ, ο Ολυμπιακός θα έφευγε μάλλον ηττημένος από τη Θεσσαλονίκη.

Οι ποδοσφαιριστές του Μάντζιου εκμεταλλεύτηκαν όποια λάθος κίνηση κι αν έκαναν οι ερυθρόλευκοι και συνέχισαν να είναι πιο επιθετικοί από την ομάδα του Πειραιά.

Μέχρι το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο οι Θεσσαλονικείς ήταν αφεντικά στον αγώνα και θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, όμως ο Κρίστινσον έδειξε την ετοιμότητά του όποτε χρειάστηκε, με αποκορύφωμα τη φάση του 64′ όταν ο Μαντσίνι σούταρε δυνατά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ισλανδός του έριξε… πόρτα!

Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποφύγει την ήττα, χάρη σε γκολ του Αβραάμ Παπαδόπουλου. Ο Έλληνας αμυντικός πήρε τη θέση του Σωκράτη στο 71′ και τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά που θύμιζε σέντερ φορ, έκανε το 1-1 και έτσι ο Ολυμπιακός αν και δεν ενθουσίασε με την απόδοσή του, απέδειξε ότι και στην κακή του μέρα μπορεί να αποφύγει την ήττα.

Να σημειωθεί ότι στο παιχνίδι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με τη φανέλα του Ολυμπιακού ο Καρμπόβνικ, ο Κινκουέ και ο Αλαγκασίμ Μπα.

Αρης (4-2-3-1): Ντένις – Σάκιτς, Λούμορ, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο – Σάσα, Ντιαγέ (91’ λ.τρ. Μαρμαρίδης) – Μαντσίνι (82’ Ματίγια), Μπερτόγλιο, Ματέο Γκαρσία (61’ Ιτούρμπε) – Μάνος (91’ Γκάνεα).

Ουμπιακός (4-4-2): Κρίστινσον – Λαλά (81’ Αποστολόπουλος), Παπασταθόπουλος (71’ Αβραάμ), Ουσεϊνού Μπα (90’ Κινκουέ), Καρμπόβνικ – Εμβιλά, Ξενιτίδης (60’ λ.τρ. Μαυρουδής), Ρόνι Λόπες (71’ Αλγκασίμ Μπα), Βαλμπουενά – Τικίνιο, Ελ Αραμπί.