19.3 C

Άρης – Ολυμπιακός 1-2: Πρώτος και καλύτερος με σούπερ Φορτούνη – Μπουχαλάκη

Με τον Φορτούνη να σερβίρει και τον Μπουχαλάκη να εκτελεί, ο Ολυμπιακός είναι πλέον μόνος πρώτος μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Άρη με 2-1!

Ασταμάτητος! Ο Άρης έκανε όνειρα στο άτυπο ντέρμπι κορυφής, αλλά ο ανώτερος και σοβαρός Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τη 10η αγωνιστική της Super League. Οι νταμπλούχοι έφτασαν τους 22 βαθμούς σε 8 αγώνες με γκολ 17-2, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην πρώτη ήττα τους στο Πρωτάθλημα (6-1-1).

Ο Κώστας Φορτούνης ήταν εντυπωσιακός και δεν σκόραρε από ατυχία στη φάση του 16ου λεπτού. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός μοίρασε δύο ασίστ στον «χρυσό» σκόρερ Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο οποίος βρήκε δίχτυα μετά από οκτώ «γεμάτους» μήνες και μάλιστα δύο φορές! Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε επιτέλους μία στατική φάση μέσα στη σεζόν και σκόραρε για δεύτερη διαδοχική φορά σε αγώνα Πρωταθλήματος, με τον Φορτούνη να εκτελεί φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και τον Μπουχαλάκη να σκοράρει με προβολή στο 29′. Οι ρόλοι δεν άλλαξαν στο 47′ και έπειτα από μία υποδειγματική αντεπίθεση, ο Κώστας σέντραρε και ο Ανδρέας με εκπληκτική ενέργεια, κοντρόλαρε και σούταρε με το αριστερό εντός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα με το εξωτερικό του ποδιού στην αριστερή γωνία της αντίπαλης εστίας. Ο Φορτούνης μετράει, ήδη, 5 ασίστ και 2 γκολ σε 7 αγώνες της φετινής Super League.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε συγκεντρωμένος και δεν επέτρεψε στον φορμαρισμένο αντίπαλο να κάνει παιχνίδι. Άλλωστε, ο Άρης σκόραρε στην πρώτη του «καθαρή» ευκαιρία στον αγώνα, μειώνοντας το σκορ με τον Φακούντο Μπερτόγλιο σε 2-1 στο 74′. Το ματς απέκτησε μεγάλη ένταση και αγωνία στο φινάλε λόγω και των πολλών καθυστερήσεων, αλλά οι Κιτρινόμαυροι δεν απείλησαν την εστία του Ζοζέ Σα. Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, ο Βρουσάι αγωνίστηκε ως αλλαγή και άφησε θετικές εντυπώσεις, έχοντας ως highlight την ατομική ενέργεια στο 89′, όταν και πέρασε τέσσερις αντιπάλους σαν σταματημένους!

Ο αγώνας

Ο Άκης Μάντζιος άλλαξε σχηματισμό και παρέταξε τον Άρη με σύστημα 4-3-3 αντί για διάταξη 4-2-3-1, προφανώς για να «ματσάρει» την τριάδα του Ολυμπιακού στο χώρο του κέντρου. Ο Σιαμπάνης βρέθηκε στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν και Σάκιτς, Ο Τζέγκο ήταν το «εξάρι» και οι Σάσα και Ματίγια οι δύο εσωτερικοί μέσοι, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Ο Ματέο Γκαρσία κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής, ο Μπρούνο Γκάμα την αριστερή και ο Μάνος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Από την πλευρά του, ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-3-3. Την εστία υπερασπίστηκε ο Σα. Ο Ραφίνια κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Χολέμπας το αριστερό. Οι Σεμέδο και Σισέ αποτέλεσαν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά συνέθεσαν την τριπλέτα στη μεσαία γραμμή, με τους Φορτούνη και Λοβέρα να κινούνται δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, πίσω από τον Ελ Αραμπί, ο οποίος μαζί με τον Χολέμπας επέστρεψαν στην αγωνιστική δράση ύστερα από δύο αγώνες. Οι αλλαγές σε σχέση με την εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι ήταν τέσσερις, με τους Ντρέγκερ, Μπα, Πέπε και Μασούρα να μένουν στον πάγκο και τους Χολέμπας, Μπουχαλάκη, Λοβέρα και Ελ Αραμπί να βρίσκουν μία θέση στην εντεκάδα.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς καθαρόαιμους εξτρέμ, αλλά είχε ξανά τον «κανονιέρη» του. Τον σέντερ φορ, που καμία ομάδα δεν μπορεί να τον αφήσει ούτε για μία στιγμή από τα… μάτια της. Ο Ελ Αραμπί έδωσε οντότητα στη γραμμή κρούσης του Ολυμπιακού. Ο Άρης είχε την πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς, όταν ο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Μάνος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να καταλήγει μακριά από την εστία.

Στο 10′ ο Ελ Αραμπί βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά δεν είχε καλό τελείωμα ύστερα από μία εκπληκτική προσποίηση, με αποτέλεσμα ο Σιαμπάνης να μπλοκάρει εύκολα το αδύναμο δεξί πλασέ του Μαροκινού επιθετικού από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ακόμα μεγαλύτερη ήταν η χαμένη ευκαιρία στο 16ο λεπτό. Ο Γκάμα έκανε το λάθος στο δεύτερο μισό της ομάδας του και οι Ερυθρόλευκοι ξεχύθηκαν στην κόντρα επίθεση. Με μία «μαεστρική» μπαλιά του Ελ Αραμπί από αριστερά, ο Φορτούνης βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια σε θέση μέσα δεξιά. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός κοντρόλαρε και από το δεξί την έφερε στο αριστερό (απέναντι σε Μπεναλουάν και Σούντγκρεν), πλασάροντας με το αριστερό μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ο Άρης ήταν επιθετικά ακίνδυνος, ρίχνοντας το βάρος στο να μη δώσει χώρους στον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι δεν παίρνουν πολλά πράγματα από τις στατικές φάσεις, αλλά στη Θεσσαλονίκη αυτό το στοιχείο άλλαξε! Ο Φορτούνης είχε προειδοποιήσει στο 20′, όταν εκτέλεσε φάουλ από θέση μέσα αριστερά, αλλά ο Σισέ έπιασε μία χλιαρή κεφαλιά και μπλόκαρε εύκολα ο Σιαμπάνης. Στο 29′, όμως, ο Θρύλος άνοιξε το σκορ! Ο Φορτούνης είχε δεύτερη υποδειγματική εκτέλεση φάουλ στο παιχνίδι, με εκπληκτικό χτύπημα από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα πέρασε από όλους και ο Μπουχαλάκης με προβολή με το αριστερό πόδι, στο δεύτερο δοκάρι, έσπρωξε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα, καθώς πρόλαβε τον Σούντγκρεν. Δεν σκοράρει συχνά ο Έλληνας μέσος, αλλά ήταν ένα πολύτιμο γκολ για την ομάδα του. Τελευταία φορά που είχε σκοράρει ο «Μπούχα» με τη φανέλα του Ολυμπιακού ήταν την 1η Μαρτίου στο νικηφόρο 2-0 επί του Παναιτωλικού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ο Άρης παίζει συντηρητικά επί ημερών του Μάντζιου. Ακόμα και με εις βάρος του σκορ, δεν «ανέβασε» τις γραμμές του και δεν πήρε ρίσκα. Οι Πειραιώτες κράτησαν άνετα το υπέρ τους αποτέλεσμα, καθώς οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις μία φορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι Ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή υπέρ τους με το οριακό 54%-46%. Στο 41′ ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ από θέση μέσα αριστερά, ο Ελ Αραμπί έδιωξε με το κεφάλι και η μπάλα στρώθηκε στον Γκαρσία, αλλά το αριστερό σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή ήταν απελπιστικά άστοχο.

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Με τόσα σερί ματς και έντονη κόπωση, στόχος ήταν η νίκη και μόνο στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, με τον Μπουχαλάκη να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς! Ο Σεμέδο έκανε το κλέψιμο μπροστά από τη μεγάλη περιοχή της ομάδας του. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση, ο Μπουχαλάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας και πάσαρε στον Ελ Αραμπί, κάνοντας κίνηση προς την αντίπαλη μεγάλη περιοχή. Ο Μαροκινός μοίρασε άψογα την μπάλα στον Φορτούνη, ο οποίος ελίχθηκε από δεξιά και έβγαλε τη σέντρα. Ο Λοβέρα άφησε την μπάλα και ο επερχόμενος Μπουχαλάκης σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ. Κοντρόλαρε την μπάλα με το αριστερό και σούταρε με το εξωτερικό του ίδιου ποδιού από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα να «αναπαυτεί» στην αριστερή γωνία της εστίας. Δεύτερη ασίστ στο ματς για τον Φορτούνη. Ο Μπουχαλάκης σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα του Ολυμπιακού δύο γκολ σε έναν αγώνα. Το είχε ξανακάνει στη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Στο 56′ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Σεμέδο έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας, αλλά δεν έβαλε δύναμη στην μπάλα και ο Σιαμπάνης μπλόκαρε σταθερά. Στο 57′ ο Μάντζιος προχώρησε σε δύο αλλαγές. Ο Λόπεθ αντικατέστησε τον Μάνο και ο Σαντέ Σίλβα τον Γκαρσία. Η πρώτη κίνηση του Μαρτίνς από τον πάγκο ήρθε στο 63′, με τον Μασούρα να παίρνει τη θέση του Λοβέρα. Ο Ολυμπιακός ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις, έχοντας αφήσει την μπάλα στους γηπεδούχους. Σε 4-5 περιπτώσεις οι παίκτες του Μαρτίνς βγήκαν αστραπιαία στην κόντρα, αλλά τα «θαλάσσωναν» στην τελική απόφαση (και στην πάσα και την εκτέλεση).

Στο 69′ ο Μπερτόγλιο πήρε τη θέση του Σάσα. Δύο λεπτά αργότερα (73′), ο Μασούρας τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος έφυγε ξανά στην αντεπίθεση και σούταρε με το δεξί εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ο Άρης κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1, στο 74′, στην πρώτη «καθαρή» ευκαιρία του στην αναμέτρηση, χάρη σε δύο αλλαγές του, που τελείωσαν υποδειγματικά μία αντεπίθεση έπειτα από ένα αβίαστο λάθος του Σισέ. Ο Μπερτόγλιο έπαιξε το ένα-δύο με τον Σαντέ Σίλβα, ο οποίος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, με τον Ραφίνια να βρίσκεται εκτός φάσης, και ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Ολυμπιακός δεν τελείωσε το ματς όταν είχε τις ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ και τα τελευταία λεπτά πήραν μία «άγρια» ομορφιά. Στο 83′ ο Κάιπερς πήρε τη θέση του Ελ Αραμπί, που τα έδωσε όλα και τού έλειψε μόνο το γκολ, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Βρουσάι αντικατέστησε τον Φορτούνη, ο οποίος δέχθηκε την κίτρινη κάρτα επειδή καθυστέρησε να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο. Στο 84′ ο Γκάνεα πήρε τη θέση του Σούντγκρεν.

Ο Μαρτίνς έδωσε «ανάσες» σε όλη τη βασική επιθετική τριπλέτα, δίνοντας την ευκαιρία σε παίκτες με λίγο χρόνο συμμετοχής, όπως ο Κάιπερς και ο Βρουσάι, να μπουν στο τέλος ενός ματς που «έκαιγε», καθώς το αποτέλεσμα ήταν οριακό. Στο 90′ ο Βρουσάι πέρασε εκπληκτικά τέσσερις (!) αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα, με τον Ροζ να διώχνει σε κόρνερ και τον Κροάτη διαιτητή να δίνει άουτ…

Τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων έγιναν έντεκα (!), λόγω της σφοδρής εναερίας σύγκρουσης των Μπεναλουάν-Κάιπερς, καθώς αμφότεροι μάτωσαν στο πρόσωπο. Υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή στις καθυστερήσεις και ο Μπέμπεκ κράτησε ένα λεπτό περισσότερο, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός πήρε μία τεράστια νίκη στην προσπάθειά του για τη διατήρηση των σκήπτρων, επικρατώντας δίκαια του Άρη με 2-1.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας ΕΔΩ.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2

Γήπεδο: «Κλεάνθης Βικελίδης»

ΓΚΟΛ: 74′ Μπερτόγλιο / 29′, 47′ Μπουχαλάκης

Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία)
Βοηθοί: Γκόραν Πάτακι (Κροατία), Μπόγιαν Ζομπένιτσα (Κροατία)
Τέταρτος: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Διαιτητής VAR: Ντάριο Μπελ (Κροατία)
Διαιτητής AVAR: Πολυχρόνης Κωσταράς (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες κάρτες: 40′ Σεμέδο, 60′ Σισέ, 83′ Φορτούνης

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (84′ Γκάνεα), Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Τζέγκο, Σάσα (69′ Μπερτόγλιο), Ματίγια, Γκαρσία (57′ Σαντέ Σίλβα), Μάνος (57′ Λόπεθ), Γκάμα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90’+11′ Πέπε), Καμαρά, Φορτούνης (83′ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (83′ Κάιπερς), Λοβέρα (63′ Μασούρας).