19.1 C

Άρης – Παναιτωλικός 5-1: Ξέσπασμα στη μνήμη του Νίκου Τσουμάνη!

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός απέναντι στον κάκιστο Παναιτωλικό, τον οποίο και σκόρπισε με σκορ 5-1, έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ και βγάζοντας στο χορτάρι του «Κλεάνθης Βικελίδης» όμορφες συνεργασίες και μία πρωτόγνωρη επιθετικότητα – αποτελεσματικότητα επί εποχής Άκη Μάντζιου.

Οι Κίτρινοι πέτυχαν 4 τέρματα, τα τρία εξ’ αυτών μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών, στο πρώτο μέρος, ανεβάζοντας τον δείκτη αποτελεσματικότητας στο 90%, αφού οι τελικές του προσπάθειες δεν ξεπέρασαν τις 10 μέχρι την ανάπαυλα.

Το μόνο «μελανό» σημείο για την ομάδα του Μάντζιου το γεγονός ότι δέχθηκε ένα ακόμη «φθηνό» γκολ από το σημείο του πέναλτι, ενώ είχε τη δυνατότητα να κρατήσει το «0» στην άμυνα για τρίτο σερί παιχνίδι.

Από την άλλη η ομάδα του Αναστασίου απογοήτευσε για άλλη μία φορά με την εμφάνισή της, ήταν σαν να μη μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο του Χαριλάου και επί της ουσίας μπορεί να λέει κι ευχαριστώ που ο δείκτης του σκορ έμεινε στο 5-1.

Η «ταυτότητα» του ματς

Ο Άρης ξεκίνησε από νωρίς με άγριες διαθέσεις και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ σχετικά νωρίς (18′) χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αμπουμπακάρ Καμαρά, που πέτυχε τo δεύτερο τέρμα του με τη φανέλα των Κιτρίνων, σκοράροντας μετά από σχεδόν 410 λεπτά δικής του συμμετοχής. Mάλιστα, στη συνέχεια ο άσος από τη Μαυριτανία μοίρασε και δύο ασίστ που ανέδειξαν την ποδοσφαιρική του οξυδέρκεια και έδωσε απαντήσεις σε όσους βιάστηκαν να τον… κατακρίνουν για τα νούμερά του.

Οι Κίτρινοι δεν έριξαν ρυθμό σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου, βρίσκοντας ένα «εκρηκτικό» δεκάλεπτο από το 34′ μέχρι το 44′, διάστημα στο οποίο σκόραραν τρεις φορές με «δράστες» τους Μπερτόγλιο με υπέροχο πλασέ από δύσκολη γωνία, Σούντγκρεν με διαγώνιο σουτ και Γκάμα με πέναλτι. Μάλιστα για τον Πορτογάλο άσο αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα, καθώς σήμερα «έσβησε» 100 κεράκια, όσες δηλαδή και οι συμμετοχές του με τη φανέλα του Άρη από το 2018 μέχρι και σήμερα. Αυτό ήταν το 24ο τέρμα του και 11ο με πέναλτι.

Ο Παναιτωλικός, που είδε τον Βαρόνε να αποσύρεται πριν το 25λεπτο λόγω ενός σοβαρού τραυματισμού, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον πολύ γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν από νωρίς στο ματς οι παίκτες του Μάντζιου και μοιραία έφυγε με τον διασυρμό από τη Θεσσαλονίκη.

Για την ακρίβεια, το μόνο που κατάφεραν οι Αγρινιώτες ήταν να μειώσουν στο σκορ με πέναλτι του Βέργου στο 67ο λεπτό, κι αφού πρώτα ο δείκτης του σκορ είχε φτάσει στο 5-1 χάρη στο τέρμα του Εντιαγέ με κοντινή κεφαλιά μετά από γύρισμα του Φαμπιάνο.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και έκτο τέρμα με τον Ιτούρμπε στο 80′, όμως ο Παραγουανός εξτρέμ δεν εκμεταλλεύτηκε το καρέ των πέναλτι στο αποψινό ματς ή καλύτερα νικήθηκε από τον Μελίσσα που διάλεξε τη σωστή γωνία.

Ο Άρης έπαιξε όμορφο και συνδυαστικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, χτυπώντας πάνω στις αδυναμίες του Παναιτωλικού, που εφόσον συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς θα έχει σοβαρό πρόβλημα σε ό,τι έχει να κάνει με την παραμονή του στην κατηγορία.

Στην αντίπερα όχθη οι Κίτρινοι ελπίζουν σε αφαίρεση της ποινής των -6 βαθμών, καθώς σε ένα τέτοιο σενάριο θα πάρουν τεράστια βαθμολογική ανάσα. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι με αυτούς τους 6 βαθμούς και το θετικό σερί του μετά την ήττα από τον Ιωνικό στη Νίκαια, ο Άρης αυτή τη στιγμή θα ήταν στη δεύτερη θέση μαζί με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.