19.9 C

Άρης – Παναθηναϊκός 0-0: «Χ» στην… αδιαφορία! (vid)

Άρης και Παναθηναϊκός «κόλλησαν» στην ισοπαλία (0-0) στο Κλεάνθης Βικελίδης, σε ένα ματς που φώναζε από μακριά ότι δεν έχει το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ο Άρης έμεινε χωρίς νίκη από το ματς στη Λεωφόρο απέναντι στον Παναθηναϊκό, ενώ οι Πράσινοι παρατάχθηκαν για πρώτη φορά με υπηρεσιακό τεχνικό τον Σωτήρη Συλαϊδόπουλο μετά την μεσοβδόμαδη απόλυση του Λάζλο Μπόλονι.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες και από τις δύο πλευρές, δίχως φαντασία και πρωτοβουλίες και με δύο κίτρινες κάρτες (Δεληζήσης 8’, Μακέντα 10΄) στο πρώτο δεκάλεπτο. Πάνω κάτω ίδιο σκηνικό μέχρι το 25ο λεπτό. Ο Άρης είχε μία ανούσια κατοχή και ο Παναθηναϊκός με ξεκάθαρο πλάνο να κρατήσει το 0 και να χτυπήσει στη κόντρα, όπως και έκανε στη φάση του 27’, όπου ο Χατζηγιοβάνης βγήκε στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας, βρέθηκε φάτσα με τον Κουέστα, αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά, στοχεύοντας εν τέλει τα πόδια του Κουέστα.

Ο Άρης απάντησε με το όμορφο σουτ του Σάσα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή στο 34’, στην πρώτη του σημαντική ευκαιρία στο ματς. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο υπηρεσιακός προπονητής του «τριφυλλιού», Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1 από το αρχικό 4-4-2, κάτι που μάλλον μπέρδεψε την πράσινη άμυνα, καθότι ο Άρης βρήκε χώρους κυρίως από τα αριστερά με τον Γκάνεα. Ωστόσο σε δύο περιπτώσεις με Μαντσίνι και Ματέο Γκαρσία οι παίκτες του Μάντζιου αστόχησαν από πλεονεκτική θέση, διατηρώντας τι 0-0 ως σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ανεβάσουν ταχύτητα με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και στα πρώτα δέκα δευτερόλεπτα απείλησαν με τον Μαντσίνι, που άφησε πίσω του τον Πούγγουρα, δίχως όμως να καταφέρει να νικήσει και τον Διούδη.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν νωρίς στην επανάληψη τον Σένκεφενλντ λόγω τραυματισμού, όσο Άρης ανέβαζε τις γραμμές του, πίεζε ψηλά τον Παναθηναϊκό και έφτανε με μεγαλύτερη άνεση στην εστία των πρασίνων, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα από στατική φάση με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Γκάμα.

Μόλις 4 λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς ο Πορτογάλος έστειλε τη μπάλα συστημένη προς την εστία του Διούδη, ο οποίος εκτινάχθηκε εντυπωσιακά σώζοντας την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Στο 71’ ο Πούγγουρας έπιασε από τον λαιμό τον Μαντσίνι και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Ούγγρου διαιτητή. Ο Άρης σπατάλησε το φάουλ από καλό σημείο, την ίδια στιγμή που ο Συλαϊδόπουλος «θυσίασε» τον Μακέντα, επιστρατεύοντας τον 20χρονο Καραγιάννη για να καλύψει το κενό στο κέντρο της άμυνας.

O Άρης δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, σπατάλησε και τις τελευταίες ευκαιρίες με Μπρούνο και Γκάμα λίγο πριν το τέλος, αγνοώντας τα δίχτυα και τη λέξη νίκη για τέταρτο ματς στη σειρά. Σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι με τον Ούγγρο να μην συγκινείται.

Άρης – Παναθηναϊκός 0-0

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Διαιτητής: Βαντ Ίστβαν (Ουγγαρία)

VAR: Τιάγκο Μαρτίνς (Πορτογαλία)

Αρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (84’ Σούντγκρεν), Ροζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι (79’ Μπρούνο), Μπερτόγλιο (64’ Γκάμα), Μάνος

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ (53’ Σάντσες), Πούγγουρας, Μολό, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (76’ Καραγιάννης), Καρλίτος (63’ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (63’ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (76΄Μπουζούκης).