14.3 C

Άρης – Παναθηναϊκός 0-1: Κολοβός και Ξενόπουλος τον έχρισαν νικητή

Με τον Βασίλη Ξενόπουλο να λέει «όχι» σε πέναλτι του Γιάννη Φετφατζίδη και τον Δημήτρη Κολοβό να χρίζεται σκόρερ ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 9η αγωνιστική των play off της Super League.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μία πολύ δύσκολη νίκη, καθώς επικράτησε του Άρη με 1-0 μετά από ένα σκληρό παιχνίδι στο «Κλ. Βικελίδης».

Οι Πράσινοι μπορεί να τα βρήκαν σκούρα στην αρχή αλλά ο Βασίλης Ξενόπουλος ήταν έτοιμος και απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Γιάννης Φετφατζίδης, μόλις στο 43ο λεπτό και έτσι πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά τους πήρε αρκετή ώρα μέχρι να απειλήσουν σημαντικά την εστία του Κουέστα.

Αυτό έγινε με την είσοδο του Δημήτρη Κολοβού, ο οποίος μπήκε στο 59 και τρία λεπτά αργότερα, στο 62 είχε δοκάρι.

Ο Άρης δεν κατάλαβε την προειδοποιητική βολή του Έλληνα επιθετικού και έτσι στο 75 άνοιξε το σκορ. Το υπόλοιπο παιχνίδι κύλησε στον ίδιο ρυθμό, ενώ και ο Ρόουζ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 86.

Αρης (Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Μπακούτσης (Διαμαντόπουλος 78′), Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Μαρτίνες (Σόουζα 72′), Μαντσίνι.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηγιοβάνης (Θεοχάρης 84′), Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (Μπεκ 83′), Κουρμπέλης, Ανουάρ, Αθανασακόπουλος (Κολοβός 59′), Αλεξανδρόπουλος (Σερπεζής 59′), Καμπετσής (Μακέντα 60′).