23.5 C

Άρης – Πανιώνιος 2-0: Στο «Βικελίδης» είναι αλλιώς

Μπορεί εκτός έδρας να παραπαίει, στην έδρα του όμως ο Άρης κάνει τη δουλειά του και με το… παραπάνω. Η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ μία αγωνιστική μετά την ήττα στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό, φρόντισε να έχει ένα άνετο απόγευμα στο Χαριλάου, όπου επιβλήθηκε με 2-0 του ουραγού Πανιωνίου.

Με κύριο όπλο την ατομική ποιότητα των μεσοεπιθετικών του, αλλά και την ομαδική δουλειά στο χορτάρι με τον έλεγχο του ρυθμό, οι Κίτρινοι έδειξαν στην πράξη πως η έδρα τους παραμένει… απόρθητο κάστρο και τους δίνει άλλον αέρα και τους διατηρεί στο κόλπο ακόμα και για την τέταρτη θέση.

Όσον αφορά στην αναμέτρηση, δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής, αφού ο Πανιώνιος δέχθηκε συνεχές σφυροκόπημα από τα πρώτα δέκα λεπτά, όταν οι γηπεδούχοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με Σάσα και Λάρσον. Ο Μπρούνο Γκάμα σταδιακά μπήκε στην εξίσωση, ο Μαλέρμπ έδειχνε διαρκώς τα αντανακλαστικά του, μέχρι το 31′.

Ο Πορτογάλος με δυνατό σουτ στη γωνία του Γάλλου γκολκίπερ έδωσε ένα δίκαιο προβάδισμα στην ομάδα του με τη συμπλήρωση του ημιώρου, με τους κυανέρυθρους να χάνουν σημαντική ευκαιρία για το 1-1 με τον Εμμανουηλίδη στο 35′. Επτά λεπτά αργότερα ο κεφάτους Φετφατζίδης είπε… ευχαριστώ στον Ρόουζ για την κάθετη, πέρασε τον Μαλέρμπ και έγραψε το 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Ένινγκ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και ο ρυθμός… εναλλασσόταν ανάλογα με τα κέφια τους στο δεύτερο μέρος. Όποτε ήθελαν απειλούσαν, όποτε ήθελαν ήταν ακίνδυνοι και έπαιρναν ανάσες. Οι κυανέρυθροι υπέστησαν τελικά νέα εκτός έδρας ήττα, ενώ έχασαν και τον Καμαρά στην επιστροφή του από τραυματισμό, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 80’…