22.5 C

Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 2-2: Βαθμός με το ζόρι στο ντεμπούτο του Μάντζιου

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, Άρης και ΠΑΣ Γιάννινα μοιράστηκαν πέρα από του βαθμούς και τις εντυπώσεις, μένοντας στο 2-2 στην τρίτη αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε σήμερα την πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα και ο Άρης τον υποδέχθηκε στο «Κλ. Βικελίδης» θέλοντας να πάρει τη νίκη και να παραμείνει αήττητος στη νέα σεζόν της Super League.

Μπορεί, λοιπόν, ο Άρης να θέλει να συνεχίσει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, αλλά η εικόνα του για έναν ακόμα αγώνα δεν ήταν καλή, καθώς ούτε στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου μπόρεσε να μπει στον αγώνα δυναμικά και να πάρει κάτι καλύτερο.

Το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό ο Νάουμετς με ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ, το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κουέστα.

Βέβαια, τα άσχημα νέα για τον Άρη δεν σταμάτησαν σε αυτό το σημείο, καθώς επτά λεπτά μετά, ο Παντελάκης έκανε το 0-2 εκμεταλλευόμενος την πολύ κακή έξοδο του Κουέστα και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε πολύ πιο δυναμικά και στο 46ο λεπτό μείωσε με ένα φοβερό πλασέ του Γιάννη Φετφατζίδη, με τον Χουτεσιώτη απλά να βλέπει την μπάλα να επαναπαύεται στα δίχτυα του.

Ο Άρης, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα του, μιας και ο Ματίγια στο 67 έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας με ένα εξαιρετικό χτύπημα φάουλ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα αμφότερες οι ομάδες έριξαν την απόδοσή τους χωρίς να μπορέσει μία εκ των δύο να σκοράρει ένα ακόμα γκολ για να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκη.

Ο Άρης με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στους 7 βαθμούς και την πρώτη θέση, αλλά ο Ολυμπιακός που έχει 6 βαθμούς έχει ταυτόχρονα και ένα παιχνίδι λιγότερο. Για τον ΠΑΣ αυτό ήταν το πρώτο αποτέλεσμα για τη νέα σεζόν.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Ροζ, Ντάτκοβιτς (46′ Τζέγκο), Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα (65′ Μαντσίνι), Ματίγια, Γκάμα, Μπερτόγλιο (77′ Μάνος), Φετφατζίδης, Λόπεθ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Νάουμετς (46′ Κάστρο), Σιόντης, Παμλίδης (86′ Λιάσος), Καρτάλης (63′ Ντομίνγκεθ), Κριζμάν, Λέο (56′ Λώλης)