21.2 C

Άρης: Το πλάνο πρόκρισης του Μάντζιου

O Άρης ζει απόψε (29/07, 21:30) την πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή βραδιά, που συνδυάζεται με την επιστροφή του κόσμου στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Οι Κίτρινοι γνωρίζουν ότι δεν θα έχουν καθόλου εύκολο έργο απέναντι στους πιο έτοιμος και ψυχολογικά ανεβασμένους, μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα, Καζάκους, αλλά πιστεύουν στην πρόκριση και σκοπεύουν να επαναλάβουν την εμφάνιση προ διετίας με τη Μόλντε, όταν ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα (3-0) αλλά προδόθηκαν από δυνάμεις και… Κουέστα στην παράταση.

Στο μυαλό του Άκη Μάντζιου υπάρχει μόνο ένα πλάνο: αυτό της ανατροπής. Ο Άρης είναι δεδομένο ότι θα την κυνηγήσει από την αρχή με όσα «όπλα» έχει διαθέσιμα, δίχως να αλλάζει την επιθετική του προσέγγιση. Έπειτα από τις ψυχολογικές «ντόπες» των Καρυπίδη και Μάντζιου, οι παίκτες των κιτρινόμαυρων θα ψάξουν ένα γκολ από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, γνωρίζοντας ότι χρειάζονται 2 για την παράταση και 3 για την ολική ανατροπή του σκηνικού. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι θα διατηρήσουν το 0 στην άμυνα, κάτι που έχουν μάθει να κάνουν από την περσινή χρονιά.

Το πλάνο πρόκρισης:

Ο Άρης αναμένεται να παραταχθεί με 4 σημαντικές αλλαγές σε πρόσωπα και θέσεις μετά την πρώτη δοκιμασία στο Καζακστάν και πιο συγκεκριμένα ο Μάντζιος σκέφτεται να ρίξει στη «μάχη» του Χαριλάου τους:

Ντένις κάτω από τα δοκάρια, με Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο και Σάκιτς από τα αριστερά προς τα δεξιά της άμυνας. Σάσα και Ματίγια θα μείνουν απαράλλαχτοι στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Μαντσίνι θα τοποθετηθεί λογικά στα δεξιά της επίθεσης, με τον Γκάμα στα αριστερά και τον Μπερτόγλιο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Δημήτρη Μάνο.

Από την άλλη η Αστάνα, που δεν υπολογίζει στον Λούκα Σιμούνοβιτς, ο οποίος αντίκρισε κόκκινη κάρτα στο πρώτο ματς, αναμένεται να κατέβει με την ίδια συνταγή αλλά με ξεκάθαρο αμυντικό προσανατολισμό στη Θεσσαλονίκη.