20.4 C

Αρμάνι – Άλμπα 84-76: Έπιασαν τον Ολυμπιακό οι Μιλανέζοι

Πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη για τους Ιταλούς στην επανεμφάνιση τους στα ευρωπαϊκά παρκέ (είχαν να αγωνιστούν από τις 16/12), καθώς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 12-6, πιάνοντας τον Ολυμπιακό και την Ζενίτ στην 3η θέση. Στην αντίπερα όχθη οι ταλαιπωρημένοι από την πανδημία αλλά δυσκολοκατάβλητοι Βερολινέζοι υποχώρησαν στο 6-12 και παρέμειναν στην 16η θέση.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε η Αρμάνι τον αγώνα όντας μπροστά στο σκορ και παίρνοντας μάλιστα μια διαφορά 5 πόντων (15-10) πέντε λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού, με την βοήθεια του Τζίτζι Ντατόμε (7 πόντοι). Η Άλμπα αντέδρασε και με μπροστάρη τον Λο  (8 πόντοι) έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-24.

Οι παίκτες του Γκονζάλεθ εξακολουθούσαν να είναι αποτελεσματικοί και με τρίποντο του Μπλατ διαμορφώθηκε το 28-32 στα 5:30 για να οδηγηγθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Οι φιλοξενούμενοι παρά το 10-0 των παικτών του Μεσίνα και το προβάδισμα 6 πόντων (38-32) που πήραν, δεν πανικοβλήθηκαν και ανέκτησαν το πλεονέκτημα με την λήξη του ημιχρόνου (38-40).

Τίποτα το διαφορετικό και στην 3η περίοδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο σε όλη την διάρκεια της και τελικώς τους γηπεδούχους να παίρνουν βραχεία κεφαλή ενόψει της τελικής ευθείας του ματς (60-59).

Πολύ δυναμική αφετηρία για τους Λομβαρδούς στην 4η περίοδο, με συνέπεια να καταφέρουν να ξεφύγουν με 8 πόντους (71-63) 5:47 πριν την λήξη του ματς. Ένα τρίποντο του Ντατόμε διαμόρφωσε το 76-65 στα 4:19 κι έκτοτε οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Κορυφαίος για τους νικητές ο βετεράνος φόργουορντ Ντατόμε με 15 πόντους παίρνοντας βοήθεια από τον Χάινς με 12 πόντους, ενώ αξιοσημείωτο γεγονός είναι οι 9 ασίστ του Ροντρίγκες, με τις οποίες ξεπέρασε τις 1500 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα. Για την Άλμπα διακρίθηκε ο Λο με 13 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Πέτεκ, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 38-40, 60-59, 84-76

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 10 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 7 (1), Ροντρίγκεθ 9 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ταρζούσκι 8, Ρίτσι 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χολ 4 (1/6 σουτ), Ντιλέινι 4, Ντάνιελς 3 (1), Χάινς 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 15 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 13 (2), Ντα Σίλβα 8 (4 ριμπάουντ), Σμιθ 5 (1), Έρικσον 4 (0/4 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντι 6 (6 ριμπάουντ), Κουμάντζι 6, Σίκμα 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπλατ 9 (3/6 τρίποντα), Ζούσμαν 10 (2), Λάμερς 6.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 23/36 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 11/11 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα Βερολίνου: 16/31 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 17/18 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.