20.7 C

Αρμάνι – Χίμκι 69-78: Ρωσικό… δώρο στον Ολυμπιακό

Η Χίμκι πήρε μία μεγάλη νίκη στην Ιταλία επί της Αρμάνι Μιλάνο με 69-78, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 11-14, ενώ οι Ιταλοί υποχώρησαν στο ίδιο ρεκόρ.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης ότι θέλουν περισσότερο τη νίκη. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 16-21 υπέρ των Ρώσων.

Ωστόσο, η Αρμάνι αντέδρασε στη συνέχεια και μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, κατάφερε να μειώσει στον ένα πόντο (38-39) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Χίμκι ξεκίνησε εκ νέου αρκετά δυνατά και διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ με 51-59, στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις ήταν αποφασισμένη να φύγει με το «διπλό» από το Μιλάνο και έτσι στην τέταρτη περίοδο μπήκε έχοντας μόνο τη νίκη στο… μυαλό της. Η διαφορά παρέμεινε σε ένα επίπεδο που η Αρμάνι δεν μπορούσε να απειλήσει και έτσι οι Ρώσοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 69-78, με τον Αλεξέι Σβεντ να κάνει ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδι με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-39, 51-59, 69-78