21.3 C

Αρμάνι – Ερυθρός Αστέρας 67-77: Βλέπει ερυθρόλευκα και τα… χάνει

Ο Ερυθρός Αστέρας έχει αλλάξει εντελώς την εικόνα του από την στιγμή που ο Ντράγκαν Σάκοτα ανέλαβε τα ηνάι του συλλόγου και πραγματοποίησε την τρίτη σερί νίκη του στη Euroleague, επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία με 67-77, στο πλαίσιο της δωδέκατης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (18-20), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη συνέχεια. Η Αρμάνι κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα και ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με έναν πόντο (40-39).

Ωστόσο, το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Ερυθρός Αστέρας μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, αλλά και λόγω του πολύ καλού Λορέντζο Μπράουν (21 π), όπως και του σταθερού Μπίλι Μπάρον (17 π), κατάφερε να μπει εκ νέου μπροστά στο σκορ και να κλείσει την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 50-57.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν πάρα πολύ καλή άμυνα και στην τέταρτη περίοδο. Έτσι, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Αρμάνι να μπει ξανά στη διεκδίκηση και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με ένα πολύ σημαντικό «διπλό» από το Μιλάνο (67-77).

Πλέον η Αρμάνι υποχώρησε στο 7-5, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-7.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77